Bank Pekao: dzięki środkom unijnym w latach 2022-24 PKB Polski może rosnąć wyraźnie powyżej 5 proc.

Gospodarka

W latach 2022-2024 dzięki kumulacji napływu środków z UE polski PKB może rosnąć w tempie nawet wyraźnie wyższym niż 5 proc. - napisali w porannej nocie ekonomiści Banku Pekao.

Euro na tle wykresów gospodarczych
Fot. stock.adobe.com/fahrettin

W latach 2022-2024 dzięki kumulacji napływu środków z UE polski PKB może rosnąć w tempie nawet wyraźnie wyższym niż 5 proc. - napisali w porannej nocie ekonomiści Banku Pekao.

"Dla wzrostu oczywiście decydująca będzie absorbcja środków z UE i wielkość brutto przepływów. Z punktu widzenia waluty ważny będzie natomiast aspekt netto (nadwyżka wpływów nad polską składką do UE), który utwierdzić powinien inwestorów co do istotnego wsparcia dla kursu złotego w perspektywie najbliższych lat" - napisano.

Skumulowanie środków z funduszu postcovidowego w latach 2022-2024 sugeruje, że polski PKB może rosnąć w tempie nawet wyraźnie wyższym niż 5 proc. rocznie.

Wynik negocjacji ws. kolejnej perspektywy finansowej UE

Wynik negocjacji ws. kolejnej perspektywy finansowej UE i szybsze ich zakończenie niż obstawiali uczestnicy rynku, zdaniem ekonomistów Pekao, redukuje również niepewność i przestrzeń do snucia "niestworzonych scenariuszy" na perspektywy gospodarcze w roku 2021.

"W tej sytuacji oczekujemy, że co bardziej pesymistyczne prognozy analityków na 2021 zostaną rychło zrewidowane w górę. W stronę takich rewizji oddziałują również najnowsze szacunki konserwatywnych instytucji, takich, jak Bundesbank, czy ECB prognozujących zbliżone do 4 proc. dynamiki PKB odpowiednio w Niemczech i Eurolandzie właśnie w roku 2021 r." - dodano.

Czytaj także: Kompromis ws. budżetu UE to dobra wiadomość dla polskiej gospodarki, przedsiębiorców i finansów publicznych >>>

Po sprzeciwie Polski i Węgier wobec rozporządzenia dotyczącego mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności, w związku z którym premierzy obu państw zapowiadali możliwość zawetowania budżetu UE na lata 2021-2027, toczyły się w UE kolejne negocjacje i w czwartek w Brukseli doszło do porozumienia przywódców państw UE, które zostało zapisane w konkluzjach Rady Europejskiej.

Czytaj także: Szefowa KE: 1,8 biliona euro na wsparcie ożywienia gospodarczego UE dzięki porozumieniu ws. budżetu >>>

W ramach budżetu UE na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy, nakierowanego na szybszą odbudowę po pandemii, Polska otrzyma około 139 mld euro (ok. 617 mld zł) w formie dotacji oraz 34 mld euro w niskoprocentowych pożyczkach (ok. 152 mld zł). 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: