Bank Pekao: inflacja zaczyna wymykać się spod kontroli, szczyt w pobliżu 14 proc. dopiero przed nami

Gospodarka

Nie 10,8%, jak przewidywano jeszcze na początku kwietnia, a 12,2% - tyle zgodnie z najnowszą prognozą Banku Pekao wyniesie średnioroczna inflacja w tym roku.

Szyld Banku Pekao
Fot. stock.adobe.com/Robson90

Nie 10,8%, jak przewidywano jeszcze na początku kwietnia, a 12,2% - tyle zgodnie z najnowszą prognozą Banku Pekao wyniesie średnioroczna inflacja w tym roku.

Według analityków banku szczyt inflacji nastąpi w połowie roku w pobliżu 14% r/r (wobec 12,3% r/r wg szybkiego szacunku w kwietniu), zaś docelowy poziom stopy referencyjnej to 6,5% (wobec 4,5% obecnie).

Szczyt inflacji w połowie roku w pobliżu 14%

"Tegoroczna inflacja zaczyna wymykać się spod kontroli, a prognozy ekonomistów cały czas są podnoszone. Pewne jest jednak to, że szczyt inflacji jeszcze przed nami - czytamy w "Makrokompasie" banku.

Prognozujemy średnioroczną inflację w 2022 r. w wysokości ponad 12% ze szczytem w połowie roku w pobliżu 14%.

"Z zastrzeżeniem, że ryzyko skierowane jest w kierunku wyższej inflacji. W drugiej połowie roku presja inflacyjna powinna powoli zacząć opadać, choć mimo silnie restrykcyjnej polityki pieniężnej szybki spadek inflacji nie będzie możliwy ze względu na równoczesną mocno ekspansywną politykę fiskalną" - czytamy dalej.

W 2023 r. inflacja średnioroczna wyniesie 8,5%

Według prognoz Pekao inflacja średnioroczna w 2023 r. wyniesie 8,5% (wobec 5,1% w ub.r.).

"Kwietniowa niespodzianka inflacyjna przypieczętowuje losy stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu RPP - wzrosną one naszym zdaniem po raz kolejny o 100 pb, a RPP nie zbliży się retorycznie do zakończenia cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej. Wprost przeciwnie, będzie on kontynuowany, a docelowa stopa procentowa to przynajmniej 6,5% - łatwa do osiągnięcia jeszcze w tym półroczu" - czytamy dalej.

Czytaj także: Główna ekonomistka Alior Banku: średnia inflacja w Polsce może przebić 11 proc. w tym roku >>>

Na dziś zaplanowano posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), które ma przynieść - według konsensusu rynkowego - drugą z rzędu podwyżkę o 100 pb. Po siedmiu dotychczasowych comiesięcznych podwyżkach główna stopa procentowa wzrosła łącznie o 440 pb do 4,5%.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: