Bank Pekao udostępnił środowisko produkcyjne PSD2

Z rynku

Bank Pekao udostępnił w środę produkcyjną wersję bezpiecznego interfejsu API. Uprawnione podmioty za zgodą klientów mogą tym samym otrzymać dostęp do rachunków płatniczych oraz kart kredytowych, inicjować płatności na tych rachunkach oraz potwierdzać dostępność środków, podał bank.

Bank Pekao S.A. - Logo
Bank Pekao - Logo (źródło: Pekao S.A.)

Bank Pekao udostępnił w środę produkcyjną wersję bezpiecznego interfejsu API. Uprawnione podmioty za zgodą klientów mogą tym samym otrzymać dostęp do rachunków płatniczych oraz kart kredytowych, inicjować płatności na tych rachunkach oraz potwierdzać dostępność środków, podał bank.

Zgodnie z #PSD2 uprawnione podmioty mogą świadczyć wymienione usługi za pośrednictwem przygotowanego przez @BankPekaoSA specjalnego interfejsu #API #BankPekao

Bank podał, że prezentowany interfejs jest zgodny ze standardem PolishAPI wersja 2.1.1 opracowanym przez Związek Banków Polskich (ZBP) celem implementacji dyrektywy PSD2 na terenie Polski.PSD2 (ang. Payment Services Directive 2) to unijna dyrektywa dotycząca usług płatniczych, wprowadzająca nowe regulacje, które określają zasady współpracy banków oraz dostawców usług płatniczych (tzw. third party providers - TPP) w zakresie otwartej bankowości.Czytaj także: Bank Millennium uruchomił wersję produkcyjną API >>>

"Dostawcy usług płatniczych, którzy wcześniej otrzymali zgodę regulatora mogą w imieniu i wyłącznie za zgodą klienta świadczyć niektóre usługi. W szczególności mowa o: 1) zainicjowaniu płatności - dzięki której klient będzie mógł wysłać przelewy z rachunków prowadzonych w różnych bankach; 2) uzyskaniu informacji o rachunku - czyli możliwość dostępu do swoich rachunków płatniczych poprzez aplikacje innych podmiotów oraz 3) potwierdzaniu dostępności środków na rachunku płatniczym - bank będzie mógł potwierdzić wskazanej przez klienta firmie, czy na wybranym koncie znajduje się wystarczająca kwota na wykonanie płatności (bez podawania konkretnej kwoty)" - czytamy w komunikacie.

Zgoda na świadczenie nowych usług

Jeśli klient chce skorzystać z nowych usług, musi wydać zgodę na ich świadczenie przez wskazanego dostawcę. Zgoda taka wyrażana jest w aplikacji dostawcy, a jej potwierdzenie odbywa się poprzez przekierowanie klienta do bankowości elektronicznej w celu autoryzacji zgody.

Dane rachunków klientów zostaną udostępnione wyłącznie w przypadku, gdy klient udzielił wcześniej zgody upoważnionej firmie. Udzieloną wcześniej zgodę klient może odwołać w firmie, w której jej udzielił, podano także.

Specjalny interfejs API

Zgodnie z PSD2 uprawnione podmioty mogą świadczyć wymienione usługi za pośrednictwem przygotowanego przez Bank Pekao specjalnego interfejsu API.Bank Pekao jest częścią grupy PZU - największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - notowany w ramach indeksu WIG20, należy do grona pięciu największych spółek polskiej giełdy.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: