Bank Światowy: z powodu koronawirusa rozpędzona polska gospodarka gwałtownie spowolni

Gospodarka

Tempo wzrostu PKB Polski w 2020 roku spowolni do 0,4 proc., a w 2021 roku przyspieszy do 2,2 proc. - prognozują analitycy Banku Światowego w raporcie.

Wykres i dane gospodarcze
Fot. stock.adobe.com/Thanumporn

Tempo wzrostu PKB Polski w 2020 roku spowolni do 0,4 proc., a w 2021 roku przyspieszy do 2,2 proc. - prognozują analitycy Banku Światowego w raporcie.

#BankŚwiatowy: tempo wzrostu #PKB Polski w 2020 roku spowolni do 0,4 proc., a w 2021 roku przyspieszy do 2,2 proc. #koronawirus #COVID19 @WorldBankPoland

"Rozpędzona w ostatnich latach polska gospodarka gwałtownie spowolni z powodu skutków pandemii koronawirusa, dotykając głównie najsłabsze firmy i pracowników. Dlatego potrzebne są znaczące inwestycje w ochronę zdrowia, zabezpieczenie społeczne oraz natychmiastowa pomoc dla firm bez nadmiernych obciążeń administracyjnych" - napisano.

Czytaj także: Z powodu koronawirusa agencja Fitch obniżyła prognozę dynamiki PKB Polski do -0,6 proc. w 2020 r. >>>

"Wszelkie prognozy makroekonomiczne są dziś obarczone dużym ryzykiem błędu ze względu na niepewność, jak dalej rozwijać się będzie pandemia. Tempo rozwoju gospodarki będzie też w dużym stopniu zależeć od wykorzystanych przez państwo narzędzi wsparcia oraz tego, jak zachowają się firmy i gospodarstwa domowe. Według najnowszych analiz ekonomistów Banku Światowego (stan na koniec marca), wzrost polskiej gospodarki spowolni w 2020 r. do 0,4 procent z 4,1 procent, czyli wyniku szacowanego na rok 2019. W 2021 r. gospodarka może zaś przyspieszyć do poziomu około 2 procent" - dodano.

Dwa scenariusze rozwoju regionu Europy i Azji Środkowej

Bank Światowy przedstawił w raporcie dwa scenariusze rozwoju regionu Europy i Azji Środkowej.

Scenariusz bazowy zakłada skurczenie się produktu krajowego brutto (PKB) regionu o 2,8 procent w 2020 r., a scenariusz pesymistyczny o 4,4 procent. Następnie PKB regionu powróci na ścieżkę wzrostu dzięki zwiększonym interwencjom gospodarczym poszczególnych państw, powolnemu wzrostowi cen surowców oraz poprawie w handlu międzynarodowym. 

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: