Bank Zachodni z nową nazwą, ale to nie koniec zmian

Z rynku

Koszty rebrandingu na Santander Bank Polska będą rozłożone na dwa lata, poinformował prezes Banku Zachodniego WBK Michał Gajewski.

Siedziba Banku Zachodniego WBK w Warszawie
By Bank Zachodni WBK (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Koszty rebrandingu na Santander Bank Polska będą rozłożone na dwa lata, poinformował prezes Banku Zachodniego WBK Michał Gajewski.

#BankZachodniWBK intensywnie pracuje też nad nową strategią dla segmentu private banking #BZWBK @BankZachodniWBK

- Zmiana marki i zmiana nazwy to długoterminowa inwestycja. Chcemy ją rozpocząć w III kw. tego roku, po formalnej rejestracji w KRS. Koszty zamierzamy rozłożyć na 2 lata. Dzisiaj przygotowujemy się do tego, pracujemy nad strategią marketingową i dopiero dokonujemy tej kalkulacji - powiedział Gajewski podczas konferencji prasowej.- To nie jest linia dochodowa grupy. Żadna z geografii nie jest obciążona kosztami korzystania z brandu. Sprawdzamy, czy będzie obowiązek podatkowy wraz z korzystaniem z brandu dla nas - powiedział prezes, zapytany ewentualny koszt dla banku korzystania z marki Santander.Czytaj także: Bank Zachodni WBK zmienia nazwę. Chce kojarzyć się z nowoczesnością i innowacjami >>>

Wzmocnienia pozycji konkurencyjnej w cyfrowym świecie

Wskazał, że ogłoszony w ub. tygodniu rebranding BZ WBK planowany na III kw. br., to świetna okazja do wzmocnienia pozycji konkurencyjnej w cyfrowym świecie, zdominowanym przez wielkie światowe marki technologiczne.- Potencjał dotychczasowej nazwy powoli się wyczerpuje, i chcemy się to powiązać z globalną marką, która kojarzy się ze światem cyfrowych technologii - powiedział.BZ WBK zaproponował w projektach uchwał na walne zgromadzenie, zwołane na 16 maja zmianę nazwy na Santander Bank Polska S.A. oraz zmianę siedziby rejestrowej na Warszawę. Wniosek w tej sprawie został zaakceptowany przez Komisję Nadzoru Finansowego.

BZ WBK pracuje nad nową strategią dla segmentu private banking

Bank Zachodni WBK intensywnie pracuje nad nową strategią dla segmentu private banking. Bank potwierdza, że fuzja prawna i operacyjna z wydzieloną częścią Deutsche Bank Polska zakończy się w IV kw. 2018 roku, poinformował również Michał Gajewski.- W tym roku zakończymy połączenie z Deutsche Bankiem. Przyglądamy się różnym modelom prowadzenia tego biznesu i jesteśmy bliscy zaproponowania nowego modelu tej części biznesu" - powiedział Gajewski podczas konferencji prasowej.- Prace są bardzo zaawansowane, robiliśmy pierwsze testy dotyczące modeli migracji, one z sukcesem zakończyły się na tym etapie. Nadal funkcjonujemy jako dwa oddzielne banki, ale jesteśmy zdeterminowani, że prawna i rzeczywista fuzja nastąpi w IV kw. 2018 r. - podkreślił.Na początku marca br. BZ WBK uzyskał zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na nabycie wydzielonej części Deutsche Bank Polska oraz przejęcie kontroli nad DB Securities.W połowie grudnia ub. roku BZ WBK poinformował, że podpisał z Deutsche Bank AG umowę transakcyjną zakładającą nabycie wydzielonej części Deutsche Bank Polska (DBPL) w skład, której wchodzi bankowość detaliczna, private banking, business banking (MŚP), a także 100% akcji DB Securities. Wstępna cena za wydzielony biznes DBPL wynosi 1 289 799 000 zł, podał wtedy BZ WBK. Nabycie wydzielonej części Deutsche Bank Polska, w tym akcji DB Securities nastąpi w wyniku podziału Deutsche Bank Polska.Jak wówczas zapowiadano, do czasu zakończenia transakcji obydwa banki pozostają odrębnymi instytucjami. Finalizacja procesu planowana jest na IV kw. 2018 r., pod warunkiem uzyskania zgód regulacyjnych i korporacyjnych.BZ WBK oraz Deutsche Bank Polska (DBPL) podały 23 lutego, że uzgodniły i podpisały plan podziału Deutsche Bank Polska, którego celem jest przejęcie wydzielonej części działalności DBPL. Złożony zostanie także wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o udzielenie zezwolenia na podział banku.

BZ WBK chce poprawić wynik w 2018 r. 

Bank Zachodni WBK podtrzymuje, że chce w tym roku wypracować lepszy wynik netto niż w 2017 r. podkreślił też Michał Gajewski.- Nasza ambicją - i uważam, że po pierwszym kwartale mogę to podtrzymać - jest to, by wynik był lepszy w tym roku, niż w zeszłym - powiedział Gajewski podczas konferencji prasowej.- Widać, że w obszarze dochodowym realizujemy wzrost biznesu. Są co prawda duże projekty strategiczne, ale one są inwestycją w przyszłość - podkreślił.BZ WBK odnotował 438,73 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2018 r. wobec 453,04 mln zł zysku rok wcześniej. W 2017 r. BZ WBK odnotował 2 213,05 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 2 166,85 mln zł zysku rok wcześniej.

Dalsza konsolidacja sektora bankowego?

Dalsza konsolidacja sektora bankowego w Polsce jest nieunikniona, a Bank Zachodni WBK jest gotów rozważyć kolejne przejęcia, jeśli potencjalne cele akwizycji byłyby atrakcyjnego z punktu widzenia ceny, mówł Michał Gajewski.- Konsolidacja jest nieunikniona. Nasza strategia jest strategią wzrostu organicznego, ale jeśli pojawią się okazje atrakcyjne z punktu widzenia cenowego, wtedy będziemy rozważali każdą z nich. Myślę, że konsolidacja będzie postępowała - powiedział Gajewski podczas konferencji prasowej.- Nie można tego wykluczyć, ja myślę, że tak - powiedział prezes, zapytany, czy kolejnego przejęcia można spodziewać się w tym roku.Według przedstawicieli sektora bankowego, polski rynek z czasem upodobni się do swoich odpowiedników na Zachodzie, gdzie działa kilka wiodących banków - oczekują oni przeważnie, że w naszym kraju uformuje się 5-7 wiodących grup bankowych, której towarzyszyć będzie niewielka liczba niszowych, wyspecjalizowanych instytucji.BZ WBK jest 3. co do wielkości bankiem w Polsce pod względem aktywów (wg danych za 2017 r.). Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Banco Santander S.A. ma 69,34% akcji BZ WBK.

Źródło: ISBnews

 
Udostępnij artykuł: