Banki centralne podnoszą stopy ostrożnie

Gospodarka

Wzrost inflacji w wielu krajach sprawia, że banki centralne zaczęły podnosić stopy procentowe. W październiku i listopadzie uczyniły to banki Chile, Czech, Węgier, Polski i Rosji. We wrześniu stopę podniósł o 0,25 pkt proc. bank Norwegii.

Czeskie korony
Fot. stock.adobe.com/Tomasz Warszewski

Wzrost inflacji w wielu krajach sprawia, że banki centralne zaczęły podnosić stopy procentowe. W październiku i listopadzie uczyniły to banki Chile, Czech, Węgier, Polski i Rosji. We wrześniu stopę podniósł o 0,25 pkt proc. bank Norwegii.

Serię podwyżek stóp procentowych przeprowadziły w okresie od czerwca do listopada banki centralne Czech i Węgier. W obu bankach stopy były podnoszone czterokrotnie.

Mimo wysokiej inflacji Turcja obniża stopy procentowe

Jedynym bankiem, który stopy w tym czasie obniżył był Bank Centralny Republiki Turcji, w którym prezydent kraju co kilka miesięcy dokonuje zmian na stanowisku gubernatora, nie zgadzając się na utrzymanie wysokich stóp procentowych, a jednocześnie domagając się obniżenia inflacji i stabilizacji kursu tureckiej liry.

Stopa Narodowego Banku Czech wzrosła w tym czasie z 0,5% do 2,75%, a Narodowego Banku Węgier z 0,900% do 1,800%.

Narodowy Bank Polski podwyżki zaczął później - w październiku, w dwóch ruchach zmieniając stopy z 0,1% do 1,25%.   

USA i Wlk. Brytania wstrzymują się z podwyżkami stóp procentowych

Większe banki podchodzą do podwyżek stóp z dużą ostrożnością. W ubiegłym tygodniu stopy bez zmian pozostawił Bank Anglii, za co został skrytykowany przez rynki finansowe.

Prezes Banku Anglii Andrew Bailey w zeszłym miesiącu podsycił oczekiwania na podwyżkę stóp, mówiąc, że jego bank „będzie musiał działać”, aby poradzić sobie z rosnącą inflacją. Główna prognoza Banku Anglii przewiduje, że inflacja na wiosnę sięgnie 5%, po czym spadnie poniżej celu inflacyjnego, który wynosi 2%.

Wiceprzewodniczący Rezerwy Federalnej USA Richard Clarida powiedział, że „niezbędne warunki” dla podniesienia amerykańskich stóp procentowych z obecnego poziomu bliskiego zeru zostaną spełnione do końca przyszłego roku, o ile gospodarka będzie się zachowywać zgodnie z oczekiwaniami.

Inflacja w strefie euro spadnie w przyszłym roku

Philip Lane, główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego, powiedział w poniedziałek 8 listopada, że strefa euro znajduje się w „zupełnie innej” sytuacji niż inne kraje.

Dodał, że istnieją „poważne powody”, dla których inflacja w strefie euro spadnie w przyszłym roku, a zatem „zaostrzenie polityki pieniężnej w obecnej sytuacji byłoby kontrproduktywne”.

Jedynym dużym krajem, w którym nie ma oznak inflacji jest Japonia

Najniższe stopy procentowe mają banki centralne dwóch niewielkich krajów, posiadających własne waluty - Szwajcarii (minus 0,75%) i Danii (minus 0,45%). 

Pod koniec października 2021 r. roczna inflacja w Szwajcarii wyniosła według Federalnego Urzędu Statystycznego 1,2%.  Jest to najwyższa roczna stopa inflacji od sierpnia 2018 r.

W Danii we wrześniu inflacja wyniosła 2,2% i była najwyższa od 2012 roku.

Jedynym dużym krajem, w którym nie ma oznak inflacji jest Japonia. W ubiegłym roku ceny w Japonii spadły o 0,03%, a w roku 2021 przewiduje się inflację minus 0,17%. 

                                   Stopy procentowe banków centralnych

KrajAktualna stopa procentowaPoprzednia stopa procentowaData zmiany
USA0,25%1,25%15.03.2020
Australia0,10%0,25%11.03.2020
Chile2,75%1,50%14.10.2021
Korea Południowa0,75%0,50%26.08.2021
Brazylia7,75%6,25%27.10.2021
Wielka Brytania0,10%0,25%19.03.2020
Kanada0,25%0,75%27.03.2020
Chiny3,85%4,05%20.04.2020
Republika Czeska2,75%1,50%05.11.2021
Dania-0,45%-0,35%10.01.2021
Strefa euro0,00%0,05%03.10.2016
Węgry1,80%1,65%19.10.2021
Indie4,00%4,40%22.05.2020
Indonezja6,50%6,75%16.06.2016
Izrael0,10%0,25%04.06.2020
Japonia-0,10%0,00%02.01.2016
Meksyk4,75%4,50%10.01.2021
Nowa Zelandia0,50%0,25%10.06.2021
Norwegia0,25%0,00%23.09.2021
Polska1,25%0,50%04.11.2021
Rosja7,50%6,75%22.10.2021
Arabia Saudyjska1,00%1,75%16.03.2020
Afryka Południowa3,50%3,75%20.07.2020
Szwecja0,00%-0,25%19.12.2019
Szwajcaria-0,75%-0,50%15.01.2015
Turcja16,00%18,00%21.10.2021

Źródło: Global.rates.com

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: