Banki dzięki nowym regulacjom lepiej przygotowane na kryzys

Gospodarka / Multimedia

Sektor bankowy dzięki nowym regulacjom jest lepiej przygotowany na kryzys, ale niskie stopy procentowe mogą utrudnić zwalczanie ewentualnego spowolnienia gospodarczego – mówił podczas XIII Kongresu Ryzyka BIK Rafał Bednarek wiceprezes zarządu Biura Informacji Kredytowej.

Rafał Bednarek: W tej chwili w bankach zarządzają pionami ryzyka doświadczone osoby, które miały do czynienia z poprzednim kryzysem

Banki w Polsce i w Europie są w tej chwili  lepiej przygotowane na nadejście ewentualnego kryzysu niż 8 lat temu – mówi Rafał Bednarek wiceprezes  zarządu Biura Informacji Kredytowej. W bankach za piony ryzyka odpowiadają osoby, które miały do czynienia z poprzednim kryzysem i zdobyły cenne doświadczenia.

Poza tym weszło w życie szereg europejskich regulacji, które były pewnym ograniczeniem dla banków, ale jednocześnie wzmocniły sektor bankowy. Najważniejsze z nich to wyższe wymogi kapitałowe. Dzięki nim banki mają więcej kapitału i przez to są bardziej odporne na kryzys. Zmieniono także sposób wynagradzania osób kierujących bankami.

W tej chwili czynnikiem wpływającym na zarobki kadry zarządzającej jest także poziom ryzyka w danym banku. Są również nowe zasady dotyczące gwarantowania depozytów – zauważa Rafał Bednarek.

Jeśli nadejdzie kryzys może zabraknąć armat?

Należy jednak pamiętać  o tym, że stopy procentowe są bardzo niskie, państwa są bardziej zadłużone niż kiedyś, a w wielu krajach dochodzą do władzy ugrupowania, których poglądy na gospodarkę są inne niż ich poprzedników – konkluduje wiceprezes BIK.

 

Udostępnij artykuł: