Banki europejskie będą zbywać nieruchomości o zwiększonym ryzyku o wartości 584 mld euro

Polecamy

Wartość sprzedanych wierzytelności w Europie w 2014 r. może wynieść nawet 60 mld euro, zważywszy na wielkość obrotów w pierwszym półroczu na poziomie 40,9 mld euro, co stanowi wzrost o 611 proc. w stosunku do pierwszego półrocza 2013 r.

Wartość sprzedanych wierzytelności w Europie w 2014 r. może wynieść nawet 60 mld euro, zważywszy na wielkość obrotów w pierwszym półroczu na poziomie 40,9 mld euro, co stanowi wzrost o 611 proc. w stosunku do pierwszego półrocza 2013 r.

Eksperci z działu ds. finansowania korporacyjnego międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield szacują zaangażowanie brutto europejskich banków i agencji zarządzających nieruchomościami o zwiększonym ryzyku (non-core) będące przedmiotem strategii sprzedaży lub restrukturyzacji zadłużenia na 584 mld euro.

Z danych opublikowanych w najnowszym raporcie firmy Cushman & Wakefield "Europejski rynek sprzedaży wierzytelności hipotecznych w pierwszym półroczu 2014 r." (European Real Estate Loan Sales Market H1 2014) wynika, że pomimo już rekordowego w bieżącym roku wolumenu sprzedanych wierzytelności związanych z nieruchomościami komercyjnymi (CRE) oraz nieruchomości sprzedawanych po przejęciu własności (REO) proces oddłużania na terenie całej Europy będzie trwał jeszcze przez dłuższy czas.

Dział ds. finansowania korporacyjnego firmy Cushman & Wakefield przeprowadził gruntowną analizę zaangażowania w nieruchomości o zwiększonym ryzyku 46 banków i agencji zarządzających aktywami na całym kontynencie europejskim. Na dziewięć analizowanych "złych banków" europejskich przypada ponad 46 proc. łącznego zaangażowania brutto, co wskazuje na ich znaczenie na rynku sprzedaży wierzytelności CRE i nieruchomości REO w najbliższych kilku latach.

W pierwszej połowie bieżącego roku zostało zawartych osiem bardzo dużych transakcji o wartości nominalnej powyżej 1 mld euro, natomiast kolejne cztery są obecnie monitorowane. Wspomniane transakcje stanowiły 71 proc. łącznego wolumenu sprzedaży wierzytelności w pierwszym półroczu w porównaniu z 40 proc. w pierwszej połowie 2013 r.

Na rynku zaobserwowano wzrost jednostkowej wielkości transakcji, ponieważ średnia wartość sprzedaży pojedynczej wierzytelności wzrosła w pierwszym półroczu do 621 mln euro z 346 mln euro w analogicznym okresie rok wcześniej. Wzrost ten utrudnia mniejszym inwestorom uczestniczenie w procesach sprzedaży.

Największą aktywność na rynku nadal wykazują duże amerykańskie firmy inwestycyjne takie jak Lone Star i Cerberus, które odpowiadają za 77 proc. wszystkich transakcji zakupu wierzytelności CRE i nieruchomości REO w Europie w pierwszej połowie 2014 r.

Frank Nickel, prezes wykonawczy grupy ds. finansowania korporacyjnego firmy Cushman & Wakefield w regionie EMEA, powiedział: "Inwestorzy amerykańscy pozyskali olbrzymi kapitał na zakup nieruchomości o charakterze oportunistycznym. Bardzo duże transakcje cieszą się popularnością wśród kupujących, ponieważ oferują możliwość nabycia wielu kluczowych aktywów na ważnych rynkach dzięki zawarciu jednego kontraktu, co pozwala im zaoszczędzić koszty i czas".

Po rekordowym pierwszym kwartale zdominowanym przez irlandzki bank IBRC, w drugim kwartale odnotowano wzrost aktywności inwestycyjnej w Europie Południowej, ponieważ sprzedający starali się wykorzystać rosnące zainteresowanie inwestorów tym regionem. Według autorów raportu w drugim kwartale bieżącego roku szacowany wolumen transakcji wyniósł 16,3 mld euro, czyli ponad sześciokrotnie więcej niż w analogicznym okresie 2013 r. (2,5 mld euro).

Uwzględniając wartość transakcji zawartych w pierwszym kwartale (24,7 mld euro) łączny wolumen obrotów za pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku wyniósł 40,9 mld euro, co oznacza wzrost o ponad 30 proc. w porównaniu z całym 2013 r. i aż o 611 proc. w stosunku do pierwszej połowy ubiegłego roku.

Z uwagi na bardzo dużą aktywność inwestorów w pierwszym półroczu specjaliści z działu ds. finansowania korporacyjnego firmy Cushman & Wakefield prognozują, że wartość sfinalizowanych transakcji sprzedaży wierzytelności CRE i nieruchomości REO może osiągnąć w bieżącym roku poziom 60 mld euro.

Federico Montero, dyrektor ds. sprzedaży wierzytelności w dziale finansowania korporacyjnego firmy Cushman & Wakefield w regionie EMEA, powiedział: "Rekordowy wolumen sprzedaży wierzytelności w bieżącym roku jest imponujący, ale ze względu na zaangażowanie w nieruchomości o zwiększonym ryzyku w Europie na poziomie 584 mld euro tempo procesu oddłużania nie osłabnie. Ponadto stress-testy wprowadzane przez EBC zagwarantują wysoki poziom aktywności na rynku przez kilka najbliższych lat".
140720.najwieksi.inwestorzy.01.500x204

Łukasz Lorencki, Starszy Konsultant z Grupy Rynków Kapitałowych warszawskiego biura Cushman & Wakefield zauważa, że "Wzmożone zainteresowanie inwestorów rynkiem długu nie dotyczy Polski. Jest to pochodną bardziej konserwatywnego podejścia banków do udzielania kredytów hipotecznych w czasach hossy, co zaowocowało brakiem problemów, jakie przeżywały zachodnioeuropejskie instytucje finansowe. W rezultacie tzw. "złe banki" takie jak irlandzkie IBRC i NAMA czy też hiszpański SAREB, które należą do największych sprzedających w tym sektorze rynku, w ogóle w Polsce nie powstały".

EUROPEAN REAL ESTATE LOAN SALES MARKE. A Cushman & Wakefield Corporate Finance Publication - pobierz.

Źródło: Cushman & Wakefield

Udostępnij artykuł: