Banki liczą na interwencję Prezydenta w kwestii ustawy wprowadzającej wakacje kredytowe

Komentarze ekspertów / Multimedia

"Trzeba by się zastanowić czy tej ustawy nie powinno się jednak ponownie skierować do Sejmu, celem poprawienia, albo czy nie skierować jej do Trybunału Konstytucyjnego" mówi dr Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Dr Tadeusz Białek, ZBP.
Dr Tadeusz Białek, ZBP. Źródło: ZBP

"Trzeba by się zastanowić czy tej ustawy nie powinno się jednak ponownie skierować do Sejmu, celem poprawienia, albo czy nie skierować jej do Trybunału Konstytucyjnego" mówi dr Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Po konferencji prasowej Związku Banków Polskich, która odbyła się 30 czerwca, w dzień po tym jak Senat przyjął ustawę wprowadzającą m.in. wakacje kredytowe, wypowiedział się przed kamerą dr Tadeusz Białek, wiceprezes ZBP. Przedstawiamy zapis tekstowy i wideo tej wypowiedzi.

"Aktualnie jesteśmy na etapie „po Senacie” w sprawie ustawy o pomocy kredytobiorcom, która przewiduje m.in. powszechne wakacje kredytowe i zmianę Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Niestety, o ile wspieramy działanie i głośno o tym mówimy w zakresie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców ‒ że powinno to być podstawowe źródło pomocy kredytobiorcom, o tyle mamy bardzo poważne zastrzeżenia do tzw. powszechnych wakacji kredytowych.

Niestety na gruncie Senatu, mimo apeli ze strony senackiej komisji o wypracowanie kompromisowego rozwiązania, nie udało się zmienić „powszechności” wakacji kredytowych czyli dostępu praktycznie każdego kredytobiorcy do tego rozwiązania. Także tych, którzy wcale takiej pomocy nie potrzebują."

Czytaj także: Apel sektora bankowego w sprawie wakacji kredytowych

Ustawa w kontrze do polityki antyinflacyjnej NBP

"W związku z tym w tej chwili tak naprawdę pozostaje nam tylko apel do m.in. Prezydenta RP o zwrócenie uwagi ‒ czy jest to rozwiązanie sprawiedliwe, proporcjonalne.

Nie jest ani sprawiedliwe, ani proporcjonalne, a co więcej jest inflacjogenne, więc jest w kontrze z polityką, którą prowadzi Narodowy Bank Polski."

Czytaj także: Prezydent RP: wakacje kredytowe przede wszystkim dla osób w trudnej sytuacji>>>

Czas na ruch Prezydenta?

"W związku z tym trzeba by się zastanowić czy tej ustawy nie powinno się jednak ponownie skierować do Sejmu do poprawienia.

Albo czy nie skierować jej do Trybunału Konstytucyjnego, celem zapytania czy taka ustawa z punktu widzenia konstytucyjnych zasad m.in. sprawiedliwości społecznej, proporcjonalności czy równości jest po prostu właściwym aktem prawnym, właśnie z punktu widzenia zasad konstytucyjnych."

Czytaj także: Prezes ZBP: wakacje kredytowe w obecnej formule niesprawiedliwe i proinflacyjne

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: