Banki przystępują do Czystego Powietrza

ESG

W dniu dzisiejszym ( 30.04.2020) prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz oraz Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podpisali porozumienie, na podstawie którego polskie banki będą mogły uczestniczyć w realizacji programu Czyste Powietrze. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać już za dwa tygodnie – od 15 maja br. Kredyty bankowe prawdopodobnie będą udzielane od września.

Dym z komina domu
Fot. stock.adobe.com/Grzegorz Polak

W dniu dzisiejszym ( 30.04.2020) prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz oraz Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podpisali porozumienie, na podstawie którego polskie banki będą mogły uczestniczyć w realizacji programu Czyste Powietrze. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać już za dwa tygodnie – od 15 maja br. Kredyty bankowe prawdopodobnie będą udzielane od września.

#FilipKochan: Współpraca z bankami zwiększa możliwości dystrybucyjne programu #CzystePowietrze #ZBP @WorldBankPoland @NFOSiGW @BNPParibas_PL

Początek końca kopcuchów

Nawet 70% spośród przeszło 5,5 mln domów jednorodzinnych w Polsce dysponuje przestarzałymi i nieefektywnymi instalacjami grzewczymi. Piece tego typu, zwane potocznie „kopcuchami”, są głównym źródłem tzw. niskiej emisji, która odpowiada za znaczną część smogu w polskich miastach.

Swoistym sprawdzianem okazała się pandemia koronawirusa, podczas której w większości metropolii istotnie zmniejszył się ruch drogowy, a część zakładów przemysłowych zaczęła funkcjonować w zwolnionym tempie.

Poziom pyłów zawieszonych w powietrzu utrzymywał się tymczasem w Polsce na niemal niezmienionym poziomie, a to za sprawą ogrzewania w tysiącach domów jednorodzinnych, położonych na terenie samych miast lub w obrębie aglomeracji.

Aby poprawić tę sytuację, NFOŚiGW wyasygnuje na przestrzeni obecnej dekady około 103 mld złotych.

To bodajże największy program efektywności energetycznej w  Unii Europejskiej – podkreślił Filip Kochan, odpowiedzialny za relacje zewnętrzne i komunikację Banku Światowego w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii. 

Korzyści, płynące z wymiany przestarzałego „kopcucha” na pompę ciepła lub inny niskoemisyjny system grzewczy, odczują tymczasem nie tylko sami posiadacze domów, ale również ich sąsiedzi, którzy dotychczas byli narażeni na wdychanie rakotwórczych spalin.

Program dedykowany gospodarstwom domowym

Kto będzie mógł skorzystać z dofinansowania kredytów w ramach programu Czyste Powietrze?

Prezes NFOŚiGW podkreślił, że głównymi beneficjentami są gospodarstwa domowe. – To nie jest program dedykowany przedsiębiorcom, jego celem jest ograniczenie niskiej emisji, a ta powstaje głównie w domach jednorodzinnych wskutek używania przestarzałych źródeł ciepła – zadeklarował Piotr Woźny.

Oczywiście ci posiadacze nieruchomości, którzy na terenie swojego domu mieszkalnego prowadzą niewielką działalność gospodarczą, czy to udzielając korepetycji, świadcząc usługi lekarskie lub dentystyczne czy też posiadając w przydomowym garażu niewielki sklepik, nie są wykluczeni z możliwości otrzymania wsparcia, bowiem zgodnie z zasadami określonymi w programie, przysługuje ono również tym osobom, które na potrzeby działalności gospodarczej lub zawodowej wykorzystują do 30% posiadanej nieruchomości.

Warto również zaznaczyć, że pozytywnym efektem społecznym programu Czyste Powietrze nie będzie jedynie redukcja niskiej emisji i smogu.

To przedsięwzięcie zostało doskonale zaprojektowane, żeby wspierać również odnawialne źródła energii w ramach procesów termomodernizacyjnych – podkreślił Jarosław Rot, dyrektor zarządzający pionu zarządzania aktywami i pasywami w Banku BNP Paribas. Wskazał on między innymi na przewidziane w programie zachęty, skłaniające do zakładania takich instalacji OZE jak panele fotowoltaiczne.

- To również może bardzo przyczynić się do poprawy polskiego miksu energetycznego – podkreślił Jarosław Rot.

Bank Światowy pozytywnie o „Czystym Powietrzu”

Filip Kochan, przedstawiciel Banku Światowego, która to instytucja od pewnego czasu współpracuje z NFOŚiGW, zwrócił uwagę na rozliczne korzyści, płynące z przystąpienia sektora finansowego do tak istotnej inicjatywy. Stwierdził, że program Czyste Powietrze, zapoczątkowany w 2018 roku, do chwili obecnej nie mógł rozwinąć się do oczekiwanego poziomu.

Współpraca z bankami zwiększa możliwości dystrybucyjne programu. Dotychczas w tym właśnie obszarze dostrzegaliśmy przeszkodę dla realizacji tego przedsięwzięcia. Dzięki dołączeniu sektora bankowego, Czyste Powietrze będzie mogło objąć większą liczbę gospodarstw domowych. Jest to niezwykle istotne, ponieważ pragniemy dotrzeć do ponad trzech milionów domów jednorodzinnych – dodał Filip Kochan.

Sama sieć dystrybucji to nie jedyna wartość dodana, jaką do programu wnoszą banki. Niezwykle istotne znaczenie mają również kwalifikacje merytoryczne bankowców, które zdaniem reprezentanta Banku Światowego gwarantują sprawną realizację przedsięwzięcia.

Trzecim powodem, dla którego obecne porozumienie jest tak istotne, jest wzmacnianie instytucjonalne samego programu Czyste Powietrze – zaznaczył Filip Kochan. Odniósł się on do doświadczeń ostatnich tygodni, kiedy wskutek pandemii koronawirusa wiele niezmiennych do niedawna kwestii zostało poddanych gruntownym korektom.

Mam poczucie, że dzięki współdziałaniu z sektorem prywatnym program Czyste Powietrze będzie dużo lepiej zakotwiczony i bardziej odporny na różne przeciwności losu, które mogą pojawić się po drodze. Obecny stan epidemiczny jest dowodem, że tych przeciwności możemy spodziewać się dosłownie z każdej strony – dodał przedstawiciel Banku Światowego.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: