Banki, Rynek, Klienci: Sygnały – luty 2015

NBS 2015/02

MILIARDY W KUMULACJI Na zakończenie 2014 r. zaległe zadłużenie Polaków wyniosło 40,94 mld zł i było wyższe o 1,1 mld zł niż rok wcześniej, wynika z raportu InfoDług. W bazach BIG InfoMonitor, BIK oraz ZBP w ciągu ostatniego roku przybyło 60 tys. dłużników. Obecnie 2,38 mln Polaków nie płaci swoich zobowiązań terminowo. Średnie zaległe zadłużenie wyniosło 17 214 zł, oznacza to wzrost o 310 zł r./r. Raport wskazuje, że kumulacja długów ma najniższe tempo od 7 lat. W ciągu ostatnich trzech miesięcy zadłużenie Polaków spadło o 613 mln zł, tj. o 2,5 proc. W rankingu najbardziej zadłużonych osób w kraju zmianie uległy jedynie kwoty - na koniec 2014 r. zaległości największego dłużnika z Mazowsza wyniosły 118 mln zł i urosły w ciągu kwartału o niemal 2 mln zł.

POLSKI STANDARD PŁATNOŚCI

Od końca 2013 r. trwają intensywne prace nad jednolitym standardem płatności mobilnych, tworzonym przez spółkę Polski Standard Płatności we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową. System o nazwie Blik, w którym płatności typu P2P (pomiędzy odbiorcami indywidualnymi) będą realizowane w systemie Express Elixir z wykorzystaniem prowadzonej przez PSP bazy aliasów, ma być udostępniony jeszcze w tym roku. Płatność typu P2P będzie można zlecić na numer telefonu, który – w oparciu o bazę aliasów – zostanie zamieniony na numer rachunku bankowego (NRB) odbiorcy i następnie przetworzony w systemie Express Elixir.

Co ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: