Banki, Rynek, Klienci: Sygnały czerwiec 2011

NBS 2011/06

STOPY W GÓRĘ, DEPOZYTY W DÓŁ Mimo podwyżek stóp procentowych spadają odsetki od depozytów. Expander policzył, że w przypadku lokaty półrocznej oprocentowanie wynosi średnio 4,16 proc., tj. mniej niż przed ostatnimi dwoma podwyżkami stóp. Z kolei kwietniowa inflacja to już 4,5 proc.

STOPY W GÓRĘ, DEPOZYTY W DÓŁ Mimo podwyżek stóp procentowych spadają odsetki od depozytów. Expander policzył, że w przypadku lokaty półrocznej oprocentowanie wynosi średnio 4,16 proc., tj. mniej niż przed ostatnimi dwoma podwyżkami stóp. Z kolei kwietniowa inflacja to już 4,5 proc.

Analitycy tłumaczą, że banki nie mają motywacji do podnoszenia oprocentowania, ponieważ zdobyły już górę depozytów, mają ponadto łatwy dostęp do pieniądza i zarabiają więcej: w I kwartale br. zyski sektora wzrosły o ponad połowę rok do roku, do 3,76 mld zł.

LOKATY ANTYBELKOWE

Od 1 stycznia 2012 r. zostaną opodatkowane tzw. lokaty antybelkowe. Portal epodatnik.pl ustalił, że wystarczy jednak założyć przed tym dniem lokatę długoterminową, by nadal unikać podatku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli codziennie naliczane odsetki są nie wyższe niż 2,49 zł, podatek od nich w związku z zasadami zaokrąglania podatków wynosi 0 zł. Zgodnie z projektem nowej ustawy trzeba będzie zaokrąglać podstawę opodatkowania i podatek do pełnego grosza w górę. Obecnie zaokrąglamy te kwoty do pełnego złotego w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych. Zryczałtowany podatek 19-procentowy od odsetek w kwocie na przykład 2 zł wyniósłby 38 groszy.

KUSZENIE… Z PREZENTEM

Banki kuszą klientów, rozdając laptopy, aparaty cyfrowe, a nawet samochody. Expander zwraca jednak uwagę na to, że nagrody dzielą się na dwie grupy – gwarantowane i takie, których pewnych być nie możemy. Wartość nagród gwarantowanych zwykle nie jest wysoka – rzadko przekracza 100 zł. Bank nie jest bowiem Świętym Mikołajem. Za otwarcie konta nagrody rozdają m. ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: