Banki spółdzielcze i ich partnerzy: Rekomendacje na kryzysk – luty 2014

NBS 2014/02

SUKCES NIE ZJAWIA SIĘ PRZYPADKIEM Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, został laureatem Złotego Medalu Akademii Polskiego Sukcesu. 31 stycznia br. na Zamku Królewskim odbyła się uroczysta gala z udziałem przedstawicieli Kancelarii Premiera oraz Kancelarii Prezydenta RP, parlamentu, władz samorządowych, przedsiębiorców, świata nauki i kultury, a także korpusu dyplomatycznego. Prestiżowe wyróżnienia przyznawane są za osiągnięcia biznesowe, naukowe lub sportowe, skuteczność działania, czystość zasad i metod postępowania. Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. Janusz Lewandowski - komisarz ds. budżetu Komisji Europejskiej, Andrzej Seweryn - dyrektor Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana, Vadim Brodski - wirtuoz skrzypiec.

SUKCES NIE ZJAWIA SIĘ PRZYPADKIEM Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, został laureatem Złotego Medalu Akademii Polskiego Sukcesu. 31 stycznia br. na Zamku Królewskim odbyła się uroczysta gala z udziałem przedstawicieli Kancelarii Premiera oraz Kancelarii Prezydenta RP, parlamentu, władz samorządowych, przedsiębiorców, świata nauki i kultury, a także korpusu dyplomatycznego. Prestiżowe wyróżnienia przyznawane są za osiągnięcia biznesowe, naukowe lub sportowe, skuteczność działania, czystość zasad i metod postępowania. Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. Janusz Lewandowski - komisarz ds. budżetu Komisji Europejskiej, Andrzej Seweryn - dyrektor Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana, Vadim Brodski - wirtuoz skrzypiec.

nbs.2014.02.foto.044.b.250xNOWA SZATA I DATA CENTER

Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. otworzył swoją nową siedzibę w Warszawie, przy ul Grzybowskiej 81, w sąsiedztwie Getin Noble Banku, Banku BPH oraz Banku BGŻ. Biurowiec, wybudowany przez firmę UNIBEP, został kupiony od dewelopera w transakcji o wartości netto 100 mln zł. Obiekt o powierzchni 10 tys. mkw. składa się z 7 kondygnacji naziemnych oraz trzypoziomowego garażu podziemnego na 130 samochodów. Wnętrze charakteryzuje się wysokim standardem, elewacja jest z ciemnego kamienia i szkła - dobrze koresponduje z bliskim otoczeniem, przede wszystkim z ceglaną architekturą Muzeum Powstania Warszawskiego.

nbs.2014.02.foto.044.c.250xBiurowiec mieści również oddział regionalny oraz spółki zależne, wyspecjalizowane w usługach finansowych, takich jak leasing, factoring, fundusze inwestycyjne. Na potrzeby banku powstało zaawansowane Data Center. Za jego realizację odpowiadała spółka Qumak, która wykonała kompletną dokumentację projektową, oraz prace instalacyjne pod klucz. Integrator zapewnił wysoką niezawodność trzech głównych systemów - zasilania, chłodzenia i obszaru IT. W pomieszczeniach Data Center o pow. 253 mkw. zainstalowano system zarządzania i monitoringu DC. Qumak S.A. przez trzy lata będzie świadczył usługi serwisowe w trybie 24/7/365 dni w roku na wszystkie awarie i usterki.

nbs.2014.02.foto.045.a.250xGENERATOR HIPOTEK

Bank BPS i SGB Bank w imieniu zrzeszeń podpisały z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę o stosowaniu wsparcia w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych". Pomoc MdM polega na sfinansowaniu części wkładu własnego i spłacie części kredytu na zakup własnego "M" ze środków budżetu państwa za pośrednictwem BGK i banków udzielających kredytów hipotecznych. Przedmiotem transakcji może być zakup pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego wyłącznie na rynku pierwotnym. Realizację programu przewidziano na pięć lat - do 2018 r. Potencjalnie program wygeneruje 30 mld zł inwestycji, przy maksymalnej łącznej kwocie dofinansowania na poziomie 3,5 mld zł. Banki skredytują w ramach MdM zakup ok. 25 tys. mieszkań rocznie. W styczniu 2014 r. BGK zaakceptował 940 wniosków o dopłatę do kredytu, wartość dofinansowania to 20,9 mln zł.

nbs.2014.02.foto.045.b.250xBGK: 7 MILIARDÓW DE MINIMIS

38 906 przedsiębiorców skorzystało w 2013 r. z gwarancji kredytowych de minimis o wartości 6,99 mld zł, w tym 49,59 mln zł na kredyty inwestycyjne. Bank Gospodarstwa Krajowego szacuje, że suma zabezpieczonych kredytów obrotowych i inwestycyjnych wyniosła 12 051 mln zł. Z informacji BGK wynika, że średnia wartość gwarancji wyniosła 192 tys. zł, a kredytu ok. 331 tys. zł. Najchętniej zadłużały się firmy handlowe (41 proc.), budowlane (20 proc.) i przetwórstwa żywności (18 proc.). Pojawiły się już pierwsze wezwania złożone przez banki udzielające tych kredytów. Zasadą jest, że po dokonaniu wypłaty z gwarancji przedsiębiorca musi oddać tę wartość BGK.

 

nbs.2014.02.foto.046.b.250xKRADZIONA TOŻSAMOŚĆ

Baza Systemu Dokumenty Zastrzeżone w 2013 r. wzrosła do 1 294 248 rejestrów, w całym roku trafiła do niej rekordowa liczba 120 686 dokumentów. Statystycznie, niezależnie od pory dnia i nocy, co 4,5 minuty w bazie pojawiał się nowy dokument. Regularnie rosła liczba prób wyłudzeń kredytów: od 1 362 w I kwartale do 1 860 pod koniec roku - to wzrost o 36 proc. i najwyższy wynik od trzech lat! Na szczęście nie przełożyło się to na znaczący wzrost łącznej kwoty. W IV kwartale próbowano wyłudzić 80,1 mln zł (średnia w roku 77 mln zł). Nadal zdarzają się jednak próby bardzo dużych wyłudzeń, w IV kwartale odnotowano 16 takich przypadków na kwoty 1 mln zł lub większe. Rekord padł w woj. łódzkim: 5 mln zł.

nbs.2014.02.foto.045.c.150xMAZOVIA BANK: PRZELEWY NATYCHMIAST

Mazovia Bank Spółdzielczy udostępnił swoim klientom możliwość wykonywania przelewów natychmiastowych Express ELIXIR. Wdrożenie zostało zrealizowane za pośrednictwem Banku BPS, w którym system obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową S.A. jest dostępny od kwietnia ub.r. Zainteresowanie usługą bardzo szybko rośnie. Tylko w 2013 r. łączna wartość rozliczonych przez KIR przelewów Express ELIXIR przekroczyła 1,87 mld zł. Umowy w sprawie przystąpienia do systemu podpisały w sumie 23 banki, a dotychczas usługę udostępniło swoim klientom 8 banków, m.in. Bank BPS. Express ELIXIR to pierwszy w kraju profesjonalny system przelewów, który umożliwia wykonywanie transakcji bezpośrednio z konta nadawcy na rachunek bankowy odbiorcy w ciągu kilku sekund, przez całą dobę. Przesyłane pieniądze nie opuszczają systemu bankowego, a środki do rozliczania płatności są zdeponowane w NBP.

W 2013 r. w systemie ELIXIR zostało rozliczonych 1,527 mld przelewów krajowych - o 65 mln więcej niż w 2012 r. Ogólna wartość przetworzonych transakcji wyniosła 3,8 bln zł, co oznacza wynik o prawie 82 mld zł wyższy w skali roku.

nbs.2014.02.foto.046.a.150xCYBERATAK: PROCEDURY TO ZA MAŁO

Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń przy wsparciu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz firmy doradczej Deloitte przeprowadziła w pięciu bankach komercyjnych i jednym spółdzielczym symulację ataku hakerów "Cyber-EXE Polska 2013". Obserwatorami były Ministerstwo Finansów, NBP, KNF i ZBP. Banki musiały odpowiedzieć na dwa symulowane ataki teleinformatyczne, pierwszy miał na celu zablokowanie dostępu do stron internetowych, drugi ukierunkowany na pozyskanie wrażliwych informacji i finansowy szantaż.

W opinii ekspertów banki na całym świecie często nie są dostatecznie przygotowane na odparcie cyberataków. Dlatego, jak wynika z ćwiczenia "Cyber-EXE Polska 2013", instytucje finansowe nie powinny polegać wyłącznie na opracowanych procedurach. Ważne jest, aby jak najczęściej ćwiczyć praktyczną obronę przed możliwymi działaniami hakerów i ściśle współpracować w sektorze poprzez wymianę informacji o potencjalnych zagrożeniach i sposobach radzenia sobie z nimi. Raport "Przygotowanie, przebieg, analiza, wnioski i rekomendacje" jest dostępny na stronie www.cyberexepolska.pl oraz www.deloitte.com/pl/cyber.

nbs.2014.02.foto.046.c.250xALERT STRAŻNIK KREDYTU

Biuro Informacji Kredytowej S.A. oferuje własne rozwiązanie, specjalny produkt - Alert Strażnik Kredytu, dostępny na portalu www.bik.pl, który chroni przed próbami wyłudzeń kredytu na cudze dane osobowe. Za każdym razem, gdy w BIK pojawi się zapytanie z banku lub SKOK-u o naszą historię kredytową, na skrzynkę mailową oraz na telefon komórkowy trafia powiadomienie. - Jeśli nie składaliśmy żadnych wniosków kredytowych, nic nie kupujemy na raty ani nie poręczaliśmy kredytu, to pojawienie się alertu może oznaczać, że ktoś zgłosił się do banku i próbuje wziąć kredyt na nasze nazwisko - wyjaśnia dr Mariusz Cholewa, prezes BIK. - Dzięki szybkiej informacji z BIK i podjęciu właściwych działań możemy zawsze odpowiednio reagować na niepokojące sygnały.

nbs.2014.02.foto.047.a.250xSTRACIŁEŚ KARTĘ, NIE PŁACZ

Dzwoniąc pod nr (+48) 828 828 828 można z każdego miejsca na świecie, o każdej porze, zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych zastrzec utraconą kartę. System działa jako zautomatyzowana infolinia IVR wykorzystująca technologię rozpoznawania mowy (portal głosowy). Posiadacz karty po wypowiedzeniu nazwy banku zostaje przekierowany do właściwej infolinii wydawcy. IVR rozpoznaje nazwy wypowiedziane na wszelkie, powszechnie wykorzystywane sposoby - uwzględnia skróty, pełne formy, a w przypadku słów o niepolskim brzmieniu umożliwia rozpoznawanie nazwy w oryginalnym języku.

System będzie samoczynnie douczać się po każdej rozmowie (element sztucznej inteligencji). Portal może obsługiwać równolegle wiele połączeń. Jedynym wydatkiem dla użytkownika (posiadacza karty) jest koszt połączenia, zgodny z tabelą opłat jego operatora. System Zastrzegania Kart ma charakter niekonkurencyjny wobec indywidualnych numerów contact center banków, stanowi uzupełnienie dla ich infolinii oraz pomoc głównie dla tych osób, które nie pamiętają numeru do swojego wydawcy. Operatorem jest ZBP. System powstał dzięki zaangażowaniu NBP, partnerami są: MasterCard, Visa i Exatel.

nbs.2014.02.foto.047.b.250xKONTO OSOBISTE, NIE PREZENT

Co drugie konto bankowe daje możliwość darmowej wypłaty we wszystkich bankomatach w kraju. Z kolei 61 proc. rachunków oferuje posiadaczom dostęp do wpłatomatów. Przelewy przez internet są darmowe w przypadku 83 proc. kont osobistych, a ponad połowa banków oferuje aplikacje mobilne, czyli możliwość korzystania z konta na smartfonie i tablecie. Portal Money.pl sprawdził aktualną ofertę 32 banków (87 kont). Modelowy klient, który przelewa 2500 zł wynagrodzenia na konto, a kartą wykonuje operacje na około 500 zł miesięcznie, może liczyć na odzyskanie około 100 zł w ciągu 12 miesięcy. Tyle daje zwycięskie Konto rozsądne Alior Banku. Pod warunkiem jednak, że trafia na nie pensja, emerytura lub stypendium. Płacąc kartą za zakupy, mogliśmy liczyć na zwrot 5 proc. wydatków (do końca lutego) i 3 proc. od marca 2014. Maksymalnie można w ten sposób uzyskać zwrot 400 zł rocznie, tj. ponad 33 zł miesięcznie. Przedział od najtańszego rachunku (-115 zł) do najdroższego (617 zł) jest spory. Wynika to z tego, że rachunki, za które musimy sporo zapłacić, z reguły w pakiecie proponują liczne bonusy. Banki zwrócą część wydatków dokonywanych kartą, jeśli np. są to zakupy spożywcze w hipermarketach lub inne w sklepach internetowych. Niektóre odejmą 1, 2, 3 proc. opłat za gaz, prąd, telefon, telewizję oraz internet, które wykonamy z premiowanego konta. Najbardziej aktywni klienci mogą zarobić nawet 400 zł rocznie. Czasem odbiorą atrakcyjny prezent (tablet, nawigację, mp3). Jednak jeśli umowę rozwiążemy przed upływem określonego czasu, prezent będziemy musieli zwrócić.

nbs.2014.02.foto.048.a.250xALTERNATYWA DLA KREDYTU

Firmy leasingowe obsługiwały w 2013 r. transakcje w kwocie 35 mld zł, tj. o 13 proc. wyższej niż rok wcześniej. Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że wartość sfinansowanych aktywów osiągnęła poziom wyższy od rekordowego w 2008 r. (32,9 mld zł). Łączna wartość aktywnego portfela wyniosła 64,5 mld zł (56,5 mld zł dla ruchomości i 8 mld zł dla nieruchomości) i jest porównywalna z saldem kredytów inwestycyjnych udzielonych firmom przez banki (83,9 mld zł). Leasing to wciąż najpopularniejszy instrument zewnętrznego finansowania wśród firm sektora MŚP.

nbs.2014.02.foto.048.b.250xPOŻYCZKA Z... BANKOMATU

SIBS International wprowadził innowacyjną usługę pożyczek gotówkowych dostępnych w sieci bankomatów Banku Millennium od razu po zaakceptowaniu umowy. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, klient banku wchodzi w formularz pożyczki gotówkowej, a następnie krok po kroku jest prowadzony przez system, aż do zakończenia transakcji. Na ekranie bankomatu wyświetlana zostanie umowa, którą można zaakceptować poprzez wciśnięcie wskazanego klawisza. Oferowana przez SIBS usługa pożyczek gotówkowych jest jedną z najbardziej zaawansowanych na świecie oraz pierwszą tego typu usługą w Europie Środkowej i Wschodniej.

nbs.2014.02.foto.048.c.250xWYCHOWAJ SOBIE KLIENTA

Bank Spółdzielczy w Limanowej uruchomił drugą edycję gry edukacyjnej "Łowcy Skarbów SKO - kosmiczna przygoda". Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, łącząc elementy edukacji i tzw. grywalizacji, pozostawia trwały efekt w głowach uczestników w postaci dobrych nawyków i wiedzy, która będzie ich wyróżniać spośród rówieśników. Wychowaj sobie klienta - to hasło przyświeca wielu firmom, mimo trudnych, kryzysowych warunków prowadzenia biznesu. W limanowskim banku teoria spotkała się z praktyką.

nbs.2014.02.foto.049.a.250xnbs.2014.02.foto.049.b.250xSANBANK GRAŁ W ORKIESTRZE

Jak co roku, od wielu już lat, pracownicy SANBanku w Stalowej Woli wzięli udział w liczeniu pieniędzy z puszek dostarczonych przez wolontariuszy w XXII Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Liczenie pieniędzy trwało do późnych godzin nocnych, ale było warto, ponieważ zebrano ponad 80 000 zł.

nbs.2014.02.foto.049.c.250xVISA ROŚNIE NA POTEGĘ

Prezes Visa Europe, Nicolas Huss, na konferencji w Warszawie poinformował o wydaniu 500 mln kart Visa, którymi jest już opłacane jedno na każde 6,5 euro przeznaczane na konsumpcję. W roku sprawozdawczym wartość transakcji z użyciem kart Visa przekroczyła poziom dwóch bilionów euro. W Polsce liczba płatności tymi kartami wzrosła o 11,3 proc. r./r., jeszcze większą dynamikę odnotowano dla kart debetowych (wzrost o 13,4 proc.). Miesięcznie jest realizowanych już prawie 20 mln transakcji zbliżeniowych Visa. Rozwojowi sieci akceptacji kart służył program Kartą Visa zapłacisz wszędzie, polegający na subsydiowaniu przez banki wydawców kart Visa terminali POS. Na przestrzeni ostatnich czterech lat wsparcie finansowe, jakie otrzymali agenci rozliczeniowi, objęło łącznie blisko 159 tys. nowoczesnych terminali EMV zainstalowanych w ponad 138 tys. placówek handlowo-usługowych, które wcześniej nie akceptowały kart. W ramach programu zostały wdrożone również rozwiązania sprzyjające rozwojowi płatności kartami w handlu hurtowym czy płatności kartami za domowe rachunki (np. za prąd, gaz, telefon). Kartami Visa można też już regulować płatności publicznoprawne w blisko 80 jednostkach administracji samorządowej.

nbs.2014.02.foto.049.d.250xPIENIĄDZE NA DOTYK PALCA

Bank Spółdzielczy w Limanowej poszerzył swoją ofertę o innowacyjną usługę biometrii Finger Vein, która polega na skanowaniu w bankomacie naczyń krwionośnych palca dłoni. Jest to nowoczesny sposób identyfikacji klienta, który ułatwia i przyspiesza weryfikację tożsamości, a dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji.

 

Udostępnij artykuł: