Banki spółdzielcze i ich partnerzy: Rekomendacje na kryzysk – maj 2015

NBS 2015/05

PROSUMENT W ZAGRODZIE Instytut Energetyki Odnawialnej ocenia, że w kraju istnieje 300 tys. gospodarstw rolnych towarowych, w których roczne opłaty za energię przekraczają średnio 10 tys. zł. IEO uruchomił projekt Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych i mikrosieciach, prowadząc badania zużycia energii elektrycznej i ciepła ustalił, że roczne rachunki z tego tytułu wynosiły od 15 do 55 tys. zł. Udział kosztów samego gospodarstwa domowego stanowił w tych opłatach od 15 do 30 proc, co oznacza że od 70 do 85 proc. ponoszonych wydatków na energię jest przeznaczanych na potrzeby produkcji rolnej.

GWARANCJE DE MINIMIS

Bank Gospodarstwa Krajowego podał, że już 80 400 przedsiębiorców skorzystało z gwarancji de minimis. Udzielono w tym systemie 17,614 mld zł gwarancji, co przełożyło się na 31,386 mld zł kredytów zaciągniętych w bankach. Poręczeniem można zabezpieczyć 60 proc. kwoty kredytu nieodnawialnego lub limitu kredytu odnawialnego, przy czym maksymalna wartość gwarancji to aż 3 500 000 zł. Poziom kapitałów BGK umożliwia udzielenie gwarancji w sumie do 30 mld zł, co pozwoli na aktywowanie 50 mld zł kredytów obrotowych i inwestycyjnych. Linie gwarancyjne prowadzą m.in. zrzeszenia SGB-Banku i Banku BPS.

SŁOŃCE DO KUCHNI

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: