Banki spółdzielcze i ich partnerzy: Rekomendacje na kryzysk – październik 2013

NBS 2013/10

KRYZYSOWY ZWYCZAJ: NIE POŻYCZAJ Biuro Informacji Kredytowej uruchomiło akcję informacyjną pt. "Kredyt pod kontrolą", w której chce zachęcić Polaków, aby kontrolowali swoje finanse oraz stan poręczonych kredytów.

KRYZYSOWY ZWYCZAJ: NIE POŻYCZAJ Biuro Informacji Kredytowej uruchomiło akcję informacyjną pt. "Kredyt pod kontrolą", w której chce zachęcić Polaków, aby kontrolowali swoje finanse oraz stan poręczonych kredytów.

Konsumenci uzyskali nowe możliwości dostępu do danych kredytowych on-line, w tym do oceny punktowej (scoringu). Usługa Alert Strażnik Kredytu to system, który chroni klienta przed próbami wyłudzenia kredytu na jego dane. Alert to również sygnał, że bank rozpoczął procedurę kredytową, co jest szczególnie ważne, kiedy staramy się o kredyt i z niecierpliwością czekamy na decyzję. Alert Twoje Kredyty jest wysyłany klientowi, gdy do BIK wpłynie informacja o zaległościach w spłatach własnych lub poręczanych kredytów. Usługa ta jest prosta i skuteczna jak SMS. Do dyspozycji klientów jest aktywowanie specjalnego Pakietu Monitoring na portalu www.bik.pl. Dzięki temu można nie tylko uzyskać bieżący dostęp do danych kredytowych na swój temat, ale także otrzymywać SMS-owe alerty, w sytuacji kiedy bank zapyta BIK o historię kredytową klienta oraz kiedy pojawi się zaległość w spłacie zobowiązania.

Najnowsze dane BIK potwierdzają, że banki ograniczają akcję kredytową. W I półroczu br. udzielone zostało 2,7 mln kredytów konsumpcyjnych, tj. o 7,3 proc. mniej niż przed rokiem, jednak wartość zawartych umów była wyższa. Banki przyznały 96 tys. kredytów mieszkaniowych, co oznacza spadek aż o 13 proc. r./r. Ponadto o 7 proc. zmniejszyła się liczba nowo otwartych rachunków kartowych.

POZNAŃSKI BANK, EUROPEJSKI STANDARD

Poznański Bank Spółdzielczy ma już nową siedzibę centrali – nowoczesny i funkcjonalnie wyposażony obiekt, w którym mieści się też oddział z pełną obsługą operacyjną. Bank, którym zarządza prezes Stanisław Murawski, ma profil uniwersalny z ofertą adresowaną przede wszystkim do małych i średnich firm. PBS posiada aktualnie sieć 16 placówek operacyjnych w Poznaniu, Luboniu, Lesznie, Rydzynie, w sześciu gminach podmiejskich oraz na terenie miasta i gmin: Krzemieniewo, Lipno, Święciechowa.

GWARANCJE DE MINIMIS

Bank Gospodarstwa Krajowego jest gotowy do rozszerzenia gwarancji de minimis o kredyty inwestycyjne. Wartość udzielonych przez BGK w ramach programu gwarancji do końca września br. wyniosła 4,2 mld zł, co pozwoliło 20 tys. firm uzyskać kredyty obrotowe w wysokości 7,2 mld zł. Rządowy program wspierania mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw ruszył 4 marca br. Aktualnie kredytów z gwarancjami de minimis udziela już 20 banków komercyjnych i dwa zrzeszenia. Średnia wielkość udzielonej gwarancji wynosi 197 tys. zł, a średnia wartość udzielonego kredytu to 340 tys. zł. Najwięcej przedsiębiorców skorzystało z gwarancji de minimis w woj. mazowieckim, śląskim oraz wielkopolskim. Limit gwarancji rządowych w ramach podpisanych umów wynosi 9,63 mld zł, co przekłada się na potencjalną akcję kredytową o wartości 16,57 mld zł.

Ankietowani przez BGK przedsiębiorcy oceniają program jako dobrze dopasowany do ich oczekiwań. Maksymalny okres gwarancji uznało za odpowiedni dla potrzeb firmy 83 proc. respondentów, a kwotę gwarancji 77 proc. W ocenie większości procedura de minimis nie zwiększa biurokracji, jest jasna i nieskomplikowana.

SANBANK WSZEDŁ DO STOLICY

Nadsański Bank Spółdzielczy otworzył oddział w Warszawie, swoją 25. placówkę i pierwszą w woj. mazowieckim. Niedawno SANBank skutecznie zdobywał również królewskie miasto Kraków, w którym uruchomił znakomicie zlokalizowaną placówkę operacyjną. Tak trzymać!

BYŁY SZKLARNIE, JEST… WBS BANK

Warszawski Bank Spółdzielczy ma nowy oddział na warszawskim Targówku. Jeden z najlepszych banków w sektorze działa poza stolicą w sieci 20 placówek od Sochaczewa do Wołomina i Radzymina. Początki historii WBS Banku sięgają 1925 r., kiedy to powołano do życia „Kredyt Ogrodniczy” spółdzielnię z ograniczoną odpowiedzialnością, która została wpisana do rejestru banków 30 kwietnia 1925 r.

ŚPIEWAJĄCA REKLAMA

Bank BPS i SGB-Bank po raz pierwszy przygotowały wspólną kampanię reklamową. Od 9 września do 15 grudnia m.in. w TVP 1, TVP 2, TVN, Polsat, TVP Polonia, TVP Info możemy zobaczyć, jak dobry kredyt udziela się wszystkim w banku spółdzielczym. A udziela się śpiewająco! Superreklamę telewizyjną uzupełniają spoty radiowe.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: