Banki spółdzielcze i ich partnerzy: Rekomendacje na kryzysk – wrzesień 2013

NBS 2013/09

KAPITAŁ Z PODPÓRKĄ Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił już 12 800 przedsiębiorcom ponad 2,7 mld zł gwarancji de minimis, co przełożyło się na 4,5 mld zł kredytów zaciągniętych w bankach kredytujących. Przypomnijmy: pomoc jest udzielana maksymalnie na okres 27 miesięcy, nie może przekroczyć 3,5 mln zł i 60 proc. kwoty kredytu, nie obejmuje odsetek oraz innych kosztów związanych z umową, zabezpieczenie stanowi weksel własny in blanco przedsiębiorcy. Gwarancja udzielona w 2013 r. w pierwszym roku jest bezkosztowa, za drugi rok firma zapłaci prowizję w wysokości 0,5 proc. kwoty gwarancji.

Portfelowa Linia Gwarancyjna – adresowana do małych i średnich firm pozwoli wygenerować kredyty o wartości do 50 mld zł. Open Finance ocenia, że gwarancje de minimis mocno rozruszały rynek kredytów obrotowych. Na koniec czerwca br. firmy były zadłużone w bankach na 276,8 mld zł, w porównaniu z kwietniem br. w kwocie wyższej o 6,8 mld zł. Jednak tylko część banków obniża oprocentowanie gwarantowanych środków, np. Raiffeisen o 1,5 pkt. proc. W Idea Banku klient dostanie kredyt do 50 proc. wyższy, PKO BP wydłużył okres finansowania z 12 do 24 miesięcy. Wysokość pożyczki zależy od województwa, firma w woj. zachodniopomorskim otrzyma do 250 tys. zł, a w woj. dolnośląskim nawet do 500 tys. zł.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: