Banki spółdzielcze: Nowe perspektywy współpracy z tradycyjnym klientem spółdzielców

NBS 2017/03

Finansowanie sektora rolno-spożywczego stanowi od niepamiętnych czasów jeden z istotniejszych obszarów aktywności banków spółdzielczych. To właśnie przez lokalne instytucje finansowe przepływa strumień unijnych dotacji dla polskiego rolnictwa. Bankowość spółdzielcza ma też najbogatszą ofertę kredytów, leasingu czy ubezpieczeń, optymalnie dopasowanych do poszczególnych segmentów gospodarki rolnej.

Karol Jerzy Mórawski

Opoziomie zaangażowania spółdzielców w finansowanie polskiego rolnictwa świadczą chociażby przedstawione przez Spółdzielczą Grupę Bankową dane dotyczące aktywności instytucji należących do tego zrzeszenia na polu kredytów ze wsparciem z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 44,43% umów kredytowych na produkty preferencyjne podpisano w roku ubiegłym w jednej z 1800 placówek reprezentujących Spółdzielczą Grupę Bankową, a wartość finansowania udzielonego przez banki z tego zrzeszenia osiągnęła niemal 40% całego portfela kredytów z dopłatą ARiMR. Szczególne znaczenie pośród produktów oferowanych przez sektor spółdzielczy mają tzw. kredyty klęskowe. W 2016 r. ponad 47% gospodarstw poszkodowanych przez grad, huragan czy przymrozki zaciągnęło tego rodzaju zobowiązania w bankach należących do grupy SGB.

[author_...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: