Banki spółdzielcze: Obciążenia finansowe na Bankowy Fundusz Gwarancyjny

NBS 2015/12

Pod koniec roku, a dokładniej do końca listopada każdego roku, przedmiotem szczególnego zainteresowania środowiska bankowego staje się kwestia obciążeń finansowych. Dzieje się tak za sprawą corocznego określania przez Radę BFG stawek opłat pobieranych przez banki w kolejnym roku. W bieżącym sprawa stawek na 2016 r. była oczywiście ważna, ale równie istotny był problem konsekwencji wypłaty środków gwarantowanych dla klientów Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa z Wołomina (SK banku) oraz konsultacje w zakresie zasad określania stawek opłat na BFG na kolejne lata.

Mariusz Zygierewicz

Sprawą najbardziej bieżącą, a należy przy tym mieć nadzieję, że też i incydentalną, była bez wątpienia kwestia obowiązku wypłaty środków gwarantowanych przez BFG dla deponentów SK banku. Po ustanowieniu zarządu komisarycznego w tym banku oraz poszukiwaniach KNF- zakończonych niepowodzeniem – banku, który przejąłby wołomińską placówkę, stało się jasne, że dni tej instytucji zostały policzone. Bardzo poważne błędy popełnione w jej zarządzaniu oraz nieskuteczny nadzór nad działalnością doprowadziły do najwyższych w historii polskiego sektora bankowego wypłat środków gwarantowanych, realizowanych przez system gwarantowania depozytów. Kwota gwarantowanych środków wyniosła bowiem niemal 2,037 mld zł, z czego banki komercyjne i banki spółdzielcze musiały wyłożyć niemal 2,002 mld zł.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: