Banki spółdzielcze: Poręczenia wsparciem finansowania inwestycji

NBS 2017/07-08

Rozszerzenie współpracy z funduszami poręczeniowymi przez banki spółdzielcze jest nie tylko możliwe, ale nawet konieczne. Poniżej kilka przykładów.

Rozszerzenie współpracy z funduszami poręczeniowymi przez banki spółdzielcze jest nie tylko możliwe, ale nawet konieczne. Poniżej kilka przykładów.

Wiesław Kołodziejski

Każdy z uczestników sektora rolniczego doskonale zdaje sobie sprawę, że bez nowoczesnego sprzętu nie da się produkować w sposób efektywny, tani i elastyczny. Dziś każdy wie, że bez inwestowania w park maszynowy, chłodnie, sortownie itp., nie da się utrzymać produkcji przy niskich kosztach, a jednocześnie reagować na rosnące oczekiwania odbiorców, co do jakości produktów, elastycznych dostaw itd. Jest wciąż bardzo wiele obszarów do inwestowania, rośnie zapotrzebowanie na nowy sprzęt i maszyny. W kolejnych latach popyt w tym obszarze będzie wciąż rósł.

Sektor rolny w Polsce to ok. 1,4 mln gospodarstw rolnych, które zatrudniają 2,3 mln osób, stanowiących 16,3% siły roboczej, generujących 2,3% PKB. Sektor potrzebuje zarówno inwestycji w infrastrukturę, nowoczesny sprzęt, jak i w innowacyjne przedsięwzięcia. Według Komisji Europejskiej tzw. luka inwestycyjna w polskim rolnictwie wynosi obecnie 2,2 mld euro.

Kto działa w sektorze rolniczym?

Możemy dzielić sektor wg różnych kryteriów, zakresów, obszarów, ale jednym z czynników decydującym o sposobie podejścia do inwestycji i radzenia sobie z ich przeprowadzaniem (w tym finansowaniem) jest skala prowadzonej działalności, a dokładnie wielkość zasobów, jakimi dany podmiot dysponuje. W dużej mierze o możliwości prowadzenia inwestycji decydują zatrudnieni ludzie, w związku z powyższym można wyróżnić kilka grup podmiotów:

  • rolnicy indywidualni – wszystko zależy od nich (najczęściej od pojedynczej osoby), od ich skłonności do podejmowania decyzji, zdobywania wiedzy, a przede wszystkim czasu, poświęconego na nabywaniu nowych, niezbędnych umiejętności,
  • małe przedsiębiorstwa rolne – właściciele wspierani przez kilku, kilkudziesięciu pracowników – mają większe możliwości poznawcze, o sukcesie często decyduje umiejętność delegowania do rozwiązywania problemów oraz poszukiwania nowych rozwiązań,
  • duże przedsiębiorstwa rolne (korporacje) – posiadają działy zajmujące się inwestycjami; tu o przebiciu się z nowymi inwestycjami decyduje rozkład wpływów władzy.

Wiesław Kołodziejski

Prezes Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych, członek Wojewódzkiej Grupy Roboczej ds. Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, wiceprzewodniczący Komisji Bankowej BCC, członek Komisji Rewizyjnej Krajowego Stowarzyszenia Funduszy Poręczeniowych, członek Komitetu Sterującego Krajowej Grupy Poręczeniowej.

Kto finansuje sektor ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: