Banki spółdzielcze: Razem bezpiecznie

NBS 2017/01

Bezpieczeństwo pieniędzy pozyskanych od klientów jest pierwszym zadaniem banku. Jednak pieniądze te trzeba inwestować w różne przedsięwzięcia obarczone ryzykiem. Mogą być straty i potrzeba pomocy. Kłopoty pojedynczych banków spółdzielczych nie zagrażają stabilności systemu finansowego. Dlatego muszą ratować się same z użyciem zasobów własnych sektora banków spółdzielczych.

Wiesław Żółtkowski

Z tej idei wyrosła instytucja dwóch funkcjonujących systemów ochrony (Zrzeszenia BPS i Zrzeszenia SGB), których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności działania zrzeszonych banków. Powołano spółdzielnie jako jednostki zarządzające systemami ochrony. Mają one uprawnienia do oddziaływania na banki, które obejmuje monitoring ich sytuacji finansowej, prowadzenie działań prewencyjnych i dyscyplinujących oraz możliwości stosowania mechanizmu pomocowego z użyciem zgromadzonych środków finansowych.

 

Kolejnym przedsięwzięciem jest tworzenie grupowych planów naprawy. Są one narzędziem prowadzenia działań naprawczych w bankach mających trudną sytuację. Grupowy plan naprawy tworzony jest na podstawie następujących regulacji prawnych:

  • Ustawy ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: