Banki spółdzielcze: Urządzenia do obsługi gotówki

NBS 2016/07-08

0001

Gotówka nadal jest podstawowym sposobem płatności w obrocie detalicznym w Polsce i ma udział w 80% transakcji. Dlatego, choć systematycznie przybywa terminali POS i aktywnie korzystających z płatności bezgotówkowych, nadal jest i w najbliższych latach będzie zapotrzebowanie na nowoczesne urządzenia oraz systemy wspierające obrót gotówką.

Bohdan Szafrański

Według danych NBP, w I kw. 2010 r. w obrocie znajdowało się 94 691,8 mln sztuk banknotów, a w I kw. br. było ich już 161 560,5 mln sztuk (wzrost o 71%). Przez kilkanaście lat w Polsce tym, co zniechęcało np. w handlu do przechodzenia na transakcje kartowe, były stosunkowo wysokie koszty związane z obowiązującymi wtedy stawkami interchange. To się zmieniło, ale nic nie wskazuje, by gotówka szybko została zastąpiona przez inne formy płatności, choć podejmuje się wiele kroków w tym kierunku.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: