Banki spółdzielcze w chmurze

Bankowość spółdzielcza / Komentarze ekspertów

Rozpoczęliśmy przygotowywanie mapy drogowej migracji do rozwiązań chmurowych, pisze w komentarzu dla aleBank.pl, Piotr M. Mazur, dyrektor Departamentu Informatyki SGB-BANKU SA.

Rozpoczęliśmy przygotowywanie mapy drogowej migracji do rozwiązań chmurowych, pisze w komentarzu dla aleBank.pl, Piotr M. Mazur, dyrektor Departamentu Informatyki SGB-BANKU SA.

Piotr M. Mazur: Chcielibyśmy, aby w ciągu 3 lat systemy IT banków spółdzielczych #SGB działał w hybrydowej chmurze, dając nam możliwość obsługi klientów niemal wyłącznie w sferze online @GoogleCloud_PL @Azure

Zmiana modelu IT banków spółdzielczych to jeden z elementów strategii, których pierwszymi owocami były najnowsze wdrożenia płatności mobilnych czy budowa platformy BS API. Wkrótce do nich dołączy nowa aplikacja mobilna SGB, wyposażona w rozwiązania techniczne niedostępne jeszcze w ofercie banków komercyjnych.

Podobnie traktujemy rozwój usług chmurowych. Chmura to niewątpliwie przyszłość. Oczywiste wydaje się, że na rynku regulowanym będzie obowiązywała chmura hybrydowa – w tej kwestii od początku śledzimy trendy i możliwości panujące w obszarze technologii stosowanych przez banki oraz przewidywane i wdrożone już działania regulatora.

Mapa drogowa migracji do chmury

Przenoszenie danych, korzystanie z usług i wszystkich najnowocześniejszych technologii oferowanych przez centra danych ulokowane na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego to naszym zdaniem gwarancja szybkości, efektywności i bezpieczeństwa.

SGB-Bank SA nawiązał współpracę z Operatorem Chmury Krajowej, rozpoczęliśmy przygotowywanie mapy drogowej migracji do rozwiązań chmurowych.

Przeprowadzamy obecnie analizy mające na celu identyfikacje obszarów, których implementacja w chmurze da nam największe, szeroko rozumiane korzyści. Zwłaszcza pod kątem poprawy jakości obsługi klienta, bezpieczeństwa przechowywania danych i szybkości transmisji.

Widzimy ogromny potencjał szczególnie w obszarach związanych z kanałami internetowymi czy analizą dużej ilości danych. Mamy nadzieję na uzyskanie pełnego dostępu do informacji, które w tradycyjnych technologiach były dla nas nieosiągalne.

Oferta chmurowa dla bankowości spółdzielczej

Dla SGB-Banku SA, jako banku zrzeszającego, bardzo ważna jest również dbałość o dostęp do najnowocześniejszych technologii na poziomie lokalnych banków spółdzielczych. To dla nich istniejemy.

Analizujemy ofertę dostawców usług chmurowych, chcielibyśmy wykreować z takimi potentatami jak Google czy Microsoft ofertę dedykowaną specjalnie dla sektora bankowości spółdzielczej.

W tej sferze, jako SGB-Bank SA prowadzimy już konkretne projekty na zasadach Proof Of Concept, mając nadzieję na ich jak najszybsze przekształcenie w rozwiązania produkcyjne. Pamiętamy jednocześnie o konieczności dotrzymania wszelkich wymogów, które stawia naszym bankom regulator rynku usług finansowych.

Chcielibyśmy, aby  w ciągu 2 do 3 lat systemy IT banków spółdzielczych Spółdzielczej Grupy Bankowej działał w hybrydowej chmurze obliczeniowej, dając nam jednocześnie możliwość obsługi klientów niemal wyłącznie w sferze online.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: