Banki sprzedają coraz mniej ubezpieczeń

Finanse osobiste

Ubezpieczenia
Fot. stock.adobe.com/Worawut

Sprzedaż ubezpieczeń w bankach jest najniższa w ciągu ostatnich pięciu lat. W 2018 r. przypis składki wyniósł 7,6 mld zł, podczas gdy w 2017 r. 10,2 mld zł. Odpowiada za to gwałtowny spadek sprzedaży polis inwestycyjnych.

#MarcinWąsikowski: Klienci banków zaczęli tracić zainteresowanie ubezpieczeniami, bo oferta ubezpieczycieli stała się mało zrozumiała. A prostota i czytelność oferty jest dla nich ważniejsza niż cena #AXA @PIU_org_pl

Przypis składki ubezpieczeniowej w kanale bankowym w 2018 r. wyniósł 12,2 proc. wyniku całego rynku ubezpieczeń (46,3 mld zł) – wynika z danych zebranych przez Polską Izbę Ubezpieczeń. Od kilku lat składka w bancassurance systematycznie spada.

– Klienci banków zaczęli tracić zainteresowanie ubezpieczeniami, bo oferta ubezpieczycieli stała się mało zrozumiała. A prostota i czytelność oferty jest dla nich ważniejsza niż cena – uważa Marcin Wąsikowski, dyrektor zarządzający sprzedażą bancassurance i affinity w Axa.

Nie jest to jednak jedyna przyczyna.

Winne polisy z UFK

Znacząco spadła sprzedaż polis na życie w bankach. W 2018 r. przypis składki wyniósł 5,7 mld zł, podczas gdy rok wcześniej było to 8,5 mld zł. W ubiegłym roku zaledwie 26,1 proc. przypisu składki w sektorze życiowym pochodziła ze sprzedaży ubezpieczeń w bankach. W 2017 r. było to aż 34,7 proc., a w 2014 r. – 42,8 proc.

Przez wiele lat większość przypisu składki w bancassurance życiowym generowały polisy  z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Nadal „uefki” odpowiadają za większość przypisu, ale widać tu znaczący spadek – przypis wyniósł 3,3 mld zł, czyli o prawie 3 mld zł mniej niż rok wcześniej. To pokłosie nieprawidłowości przy sprzedaży tych polis parę lat temu oraz zmian w prawie.

Sprzedaż polis ochronnych w kanale bankowym utrzymała się na podobnym poziomie, jak w 2017 r.

Rośnie sprzedaż polis majątkowych

Trend wzrostowy widać natomiast w bancassurance majątkowych, choć w kanale bankowym tradycyjnie zbiera się mniej składek z polis majątkowych niż życiowych.

W 2018 r. przypis składki  ze sprzedaży polis majątkowych w bankach wyniósł 1,95 mld zł składek, co oznaczało, że 4,8 proc. zebranych składek w tym dziale pochodzi ze sprzedaży w tym kanale. W 2017 r. sprzedaż polis majątkowych w bankach wygenerowała 1,64 mld zł składek, ale w latach 2014 i 2015 przypis wyniósł ponad 2 mld zł, czyli ciągle obecny przypis jest niższy niż był parę lat temu.

Największy udział w składce mają ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: