Banki w pierwszej linii obrony

BANK 2016/12

Cyberwojna to termin, który coraz częściej powtarza się w rozmowach o scenariuszu ewentualnego konfliktu międzynarodowego. Coraz częściej mówi się o tym, że napaść militarna będzie dopiero drugą jego fazą, wcześniej nastąpi zmasowany atak z wykorzystaniem komputerów i metod hakerskich. Realność takiego zagrożenia jest niestety bardzo duża. A Polska jest na nie szczególnie narażona.

Artur Król

Kiedyś wojnę pojmowano przede wszystkim jako działania militarne, obecnie termin ten przeszedł gruntowaną ewolucję. Wspólne rynki gospodarcze, relacje, biznesowe zależności i globalne interesy wiele zmieniły. Spowodowały, że łatwiej i szybciej można wywrzeć skuteczny nacisk ekonomiczny i wymusić na drugiej stronie spełnienie swoich oczekiwań. Bardzo skuteczną metodą i mająca niewątpliwe atrybuty agresji jest atak w cyberprzestrzeni. Najbardziej narażone na niego są kluczowe, ze względów strategicznych, sektory państwa, tj. energetyka, telekomunikacja czy finanse. Ten ostatni sektor jest chętnie inwigilowany przez różnej maści hakerów i cybermafie, które albo chcą skraść dane, albo wyprowadzić środki finansowe z kont klientów.

– Instytucje sektora finansowego w trosce o zaufanie do swoich usług ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: