Banki wśród największych płatników podatku CIT w kraju

Z rynku

W trakcie Kongresu 590 firmy i podatkowe grupy kapitałowe, które zapłaciły największy podatek CIT w 2020 r., odebrały wyróżnienia z rąk ministra Tadeusza Kościńskiego, podał resort finansów.

Minister finansów Tadeusz Kościński i prezes PKO BP Jan Emeryk Rościszewski
Minister finansów Tadeusz Kościński i prezes PKO BP Jan Emeryk Rościszewski Fot. PKO BP

W trakcie Kongresu 590 firmy i podatkowe grupy kapitałowe, które zapłaciły największy podatek CIT w 2020 r., odebrały wyróżnienia z rąk ministra Tadeusza Kościńskiego, podał resort finansów.

Ministerstwo Finansów co roku prezentuje listę dużych podatników podatku CIT. Dane dotyczą zeznań indywidualnych firm, których przychód przekroczył 50 mln euro oraz podatników będących podatkowymi grupami kapitałowymi (PGK).

"Wasze miejsce w gronie największych płatników podatku CIT to efekt dobrego zarządzania, pracy setek tysięcy pracowników i dynamicznego rozwoju firm. Gratuluję i jeszcze raz dziękuje za wkład, jaki macie w rozwój Polski. A obserwując z roku na rok wpływy z CIT widać, że Polska gospodarka ma się całkiem nieźle mimo pandemii i powróciła już na ścieżkę szybkiego wzrostu. Liczę, że wspólnie będziemy ten trend kontynuować" - powiedział minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński, cytowany w komunikacie.

Wyróżniono dziesięciu największych indywidualnych płatników oraz podatkowe grupy kapitałowe.

Laureaci "TOP 10 CIT" indywidualni

1.      ING Bank Śląski z wpłatą 998,5 mln zł

2.      Bank Polska Kasa Opieki z wpłatą 972, 8 mln zł

3.      Santander Bank Polska z wpłatą 774,8 mln zł

4.      Jeronimo Martins Polska z wpłatą 689,8 mln zł

5.      Bank Millenium z wpłatą 317,7 mln zł

6.      P4 z wpłatą 296,2 mln zł

7.      Orlen z wpłatą 269 mln zł

8.      FRF Beteiligungs-GMBH z wpłatą 265,6 mln zł

9.      Polskie Sieci Elektroenergetyczne z wpłatą 233,4 mln zł

10.  Allegro z wpłatą 232,8 mln zł

Laureaci "TOP 10 CIT" podatkowe grupy kapitałowe (PGK)

1.      PGNiG z wpłatą 2,2 mld zł

2.      Powszechna Kasa Oszczędności Banku Polskiego z wpłatą 1,3 mld zł

3.      PGK PGE 2015 z wpłatą 777,2 mln zł

4.      KGHM II z wpłatą 770,1 mln zł

5.      PZU z wpłatą 638,4 mln zł

6.      mBank z wpłatą 478 mln zł

7.      Enea z wpłatą 275,2 mln zł

8.      Tauron z wpłatą 209,9 mln zł

9.      PGK Energa 2018 z wpłatą 107,9 mln zł

10.      IKEA z wpłatą 89,4 mln zł

"Allegro.pl jest dziś najbardziej rozpoznawalną marką e-commerce działającą w Polsce. Tylko w 2020 roku z platformy skorzystało około 13 mln aktywnych kupujących, którzy mogą wybierać spośród ponad 200 mln ofert od ponad 120 tysięcy sprzedawców, głównie małych i średnich przedsiębiorstw. Firma od lat jest znaczącym płatnikiem podatków, a wszystkie swoje zobowiązania podatkowe realizuje w Polsce. Allegro.pl jest również jednym z 10 największych portali e-commerce na świecie, a pod względem miesięcznych wizyt zalicza do pierwszej setki największych portali internetowych na świecie" - czytamy w osobnym komunikacie Allegro.

"Na #Kongres590 odbyło się wręczenie wyróżnień dla Top 10 płatników podatku dochodowego od osób prawnych za 2020 r. Wśród grup kapitałowych największym płatnikiem #CIT w ub. roku było #PGNiG, które wpłaciło do budżetu państwa 2,2 mld zł. Wyróżnienie odebrał prezes Paweł Majewski" - czytamy na profilu PGNiG na Twitterze.

"KGHM w TOP10 płatników #CIT w 2020 r. Wyróżnienie z rąk Tadeusza Kościńskiego ministra @MF_GOV_PL na @Kongres590 odebrał @PawelGruza - wiceprezes KGHM" - napisano na profilu KGHM.

Podmioty Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego prowadzące działalność na terenie Polski, za rok 2020, odprowadziły do budżetu państwa niemal 1,4 mld zł podatku CIT. Pod względem wartości zapłaconego podatku CIT, Podatkowa Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego, zajmuje drugą pozycję na liście dużych podatników podatku dochodowego, czyli firm, których przychód przekroczył 50 mln euro oraz podatników będących podatkowymi grupami kapitałowymi, poinformował PKO BP w osobnym komunikacie.

Łącznie w latach 2016 - 2020 wysokość podatku dochodowego CIT wpłaconego do budżetu państwa przez Grupę Kapitałową PKO Banku Polskiego przekroczyła 7,1 mld zł. W 2020 roku spółki z Grupy Kapitałowej banku wpłaciły do budżetu również m.in. ponad 1 mld zł z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych, zwanego potocznie podatkiem bankowym i 225 mln zł podatku VAT. Sam bank, tylko z tytułu składki ZUS odprowadził do budżetu centralnego ponad 700 mln zł.

Czytaj także: PKO BP wypracował najwyższy zysk w historii polskiej bankowości >>>

- Misją PKO Banku Polskiego jest wspieranie rozwoju Polski i Polaków. Inwestujemy w rozwój, wdrażamy nowoczesne technologie, kreujemy trendy rynkowe i oferujemy usługi wykraczające poza tradycyjną bankowość. Jesteśmy istotną częścią krajowej gospodarki. Wypracowując wysokie zyski, generujemy kwoty, które znacząco zasilają budżety lokalne i centralny. Odpowiedzialnie wypełniając zobowiązania fiskalne, wpływamy na wzrost gospodarczy kraju i jakość życia społecznego. Wspieramy ludzi, firmy, kulturę, środowisko, po prostu zmieniamy Polskę - mówi Jan Emeryk Rościszewski, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego należy do największych instytucji finansowych w Polsce, a także jest jedną z największych grup finansowych Europy Środkowo–Wschodniej. Podmiotem dominującym w Grupie jest PKO Bank Polski - największy bank komercyjnym w kraju, lider rodzimego rynku pod względem skali działania, kapitałów własnych, kredytów, oszczędności, liczby klientów oraz wielkości sieci dystrybucji.

Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego w I połowie 2021 r. wypracowała ponad 2,4 mld zł zysku netto. To najwyższy zysk w ponad 100-letniej historii spółki oraz najwyższy historycznie zysk w całym polskim sektorze bankowym.

Udostępnij artykuł: