Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa 2018 rusza już 6 czerwca

Wydarzenia

Tegoroczna Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa (BAHK) rozpocznie się 6 czerwca w Warszawie. W czerwcu - podczas I etapu - odbędzie się 13 zbiórek w 10 miastach.

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa
Fot. Materiały prasowe PKO BP

Tegoroczna Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa (BAHK) rozpocznie się 6 czerwca w Warszawie. W czerwcu - podczas I etapu - odbędzie się 13 zbiórek w 10 miastach.

Tegoroczna Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa rozpocznie się 6 czerwca w Warszawie BAHK #PKOBP @PKOBP

W czerwcu Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa odwiedzi Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawę, Wrocław, a także po raz pierwszy - Racibórz i Rzeszów.Tegoroczną zbiórkę krwi zaczynamy w Warszawie 6 czerwca. Zapraszamy w godz. 9:00 – 14:00 na ul. Puławską 15 (parter budynku Centrali PKO Banku Polskiego).Na krwiodawców tradycyjnie będą czekać upominki oraz dodatkowa atrakcja - możliwość obejrzenia krwi i innych tkanek pod mikroskopem. Upominek otrzyma każdy, kto odda krew w ramach BAHK 2018 i przekaże wypełniony i podstemplowany przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) certyfikat osobom obsługującym daną akcję.

Propagowanie idei krwiodawstwa

Akcja została zainicjowana przez pracowników PKO Banku Polskiego w 2009 roku. Jej celem jest nie tylko zbiórka krwi, ale także propagowanie idei krwiodawstwa i uświadamianie, że krew to w wielu sytuacjach jedyny lek, który może uratować życie.Co motywuje uczestników naszych akcji do oddawania krwi? -  Radość, jaką powoduje poczucie, że się komuś pomogło – mówi Adam Jaszczak z Łodzi. – Poświęcam tylko godzinę, a mogę uratować komuś życie – tłumaczy Adrian Adamiak z Oddziału 6 PKO Banku Polskiego w Warszawie.  Natalia Krzewska-Buńkowska z Białegostoku mówi: - Mam bardzo rzadką grupę krwi i zdaję sobie sprawę, że jest cenna. Jeśli mogę zawsze pomagam.- Dziękujemy uczestnikom naszych dotychczasowych akcji. Liczymy, że dołączą do nas także w tym roku. Tych, którzy jeszcze nie są dawcami zachęcamy do udziału Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa i doświadczenie tej ogromnej satysfakcji, jaką daje pomoc w ratowaniu zdrowia i życia – mówi Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego, organizatora akcji.

Kto może zostać dawcą?

Wszystkim, którzy chcą się przyłączyć do akcji przypominamy, że dawcą może być każdy, kto ukończył 18 rok życia, ma nie więcej niż 65 lat i waży przynajmniej 50 kilogramów. Jednorazowo można oddać 450 ml krwi. Odstęp pomiędzy kolejnymi zabiegami powinien trwać w przypadku mężczyzn minimum 8 tygodni, a 12 - w przypadku kobiet. Więcej informacji, jak przygotować się do oddawania krwi można przeczytać na Bankomanii.Zachęcamy także do śledzenia aktualności na profilu BAHK na Facebooku (ma ponad 95 tys. fanów), gdzie będzie można sprawdzić swoją wiedzę nt. krwiodawstwa uczestnicząc w konkursach z nagrodami.Informacje dotyczące BAHK znajdują się także na stronie Fundacji PKO Banku Polskiego.W ubiegłym roku do akcji (w sumie odbyły się 24) dołączyło blisko 2 tys. osób. Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa odwiedziła Białystok, Bydgoszcz, Trójmiasto, Kielce,Kraków, Lublin, Łódź, Mońki, Poznań, Szczecin, Warszawę, Wrocław, Wysokie Mazowieckie. Łącznie dzięki ofiarności dawców zebraliśmy około 830 litrów krwi.W dotychczasowych edycjach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa (od 2009 roku) wzięło udział blisko 13,2 tys. osób. Łącznie przekazaliśmy potrzebującym ponad 6,3 tys. litrów tego bezcennego leku.Do udziału w akcji zaprasza jej organizator - Fundacja PKO Banku Polskiego. Partnerem BAHK jest Narodowe Centrum Krwi, a lokalnie - Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.Więcej informacji i harmonogram BAHK 2018 >>>
Udostępnij artykuł: