Bank i Klient: Bankowcy bardziej optymistyczni

BANK 2018/02

W styczniu dość stabilnie zachowały się wskaźniki dotyczące sytuacji makroekonomicznej kraju. Wzrosły za to wskaźniki ocen i prognoz. Bankowcy dość optymistycznie patrzą w najbliższą przyszłość.

Paweł Minkina

Pierwsze badanie koniunktury bankowej w 2018 r. przyniosło wzrost zarówno wskaźnika ocen (+2,8 pkt.) jak i wskaźnika prognoz (7,4 pkt.). W konsekwencji doprowadziło to do zwyżki indeksu PENGAB o 5,1 pkt. W styczniu osiągnął on poziom 26,9 pkt. (patrz wykr. 1).

Poziom ten cieszy, w szczególności uwzględniając analizę historyczną styczniowych pomiarów, gdyż w ostatnich trzech latach styczeń charakteryzował się spadkiem głównego wskaźnika badania. Optymizm wśród bankowców potwierdzają również oczekiwania na rok 2018, grupa optymistów wśród bankowców zwiększyła się prawie o ¼ – wskazuje Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: