Bankowi liderzy o przyszłości sektora: Crash testy portfeli banków

NBS 2011/11

Jak turbulencje na światowych rynkach finansowych wpłyną na sektor bankowy? Odpowiedzi szukali liderzy polskiej bankowości - uczestnicy WARSAW INTERNATIONAL BANKING SUMMIT. Publikujemy nieautoryzowane fragmenty debaty.

W ocenie Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) unijne banki potrzebują pilnego dokapitalizowania rzędu 106,4 mld euro. Sektor – mówią eksperci – wciąż nie działa tak jak przed kryzysem, płynność jest oparta na niestandardowych interwencjach banków centralnych i rządów. Nadal istnieje silna awersja do ryzyka, rynki podważają wypłacalność niektórych państw, a towarzyszy temu wzmożona aktywność regulatorów, zwłaszcza w obszarze jakości kapitału, gwarancji depozytów i ochrony konsumentów. Za zapaść jest obarczana światowa finansjera, która została zidentyfikowana, słusznie czy nie, jako chłopiec do bicia. Czy część tego ciężaru dotknie też polskie banki?

MARIUSZ GRENDOWICZ, przewodniczący Rady Programowej Banking Forum:

– Perspektywa rekapitalizacji i wdroż...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: