Bankowość i finanse: Auto na kredyt

BANK 2011/05

Od początku polskiej transformacji gospodarczej błyskawicznie zmieniały się wszystkie dziedziny życia. Trudno dostępne dobra, choćby samochody, znalazły się w zasięgu ręki. Wystarczyło sięgnąć po kredyt. W ten sposób wolny rynek i banki zrealizowały niespełnione przez dekady marzenia Polaków o własnym aucie.

Halina Tarasewicz

Banki zajęte na samym początku swoimi problemami, związanymi z transformacją własnego sektora, chyba nie dostrzegły od razu tego lukratywnego segmentu rynku. A ten, jak wiadomo, nie znosi próżni. Pojawiły się więc instytucje finansowe, które nauczone doświadczeniem globalnej gospodarki, doskonale wiedziały, że na kredytach samochodowych można dobrze zarobić. Koncerny motoryzacyjne dostrzegły szansę, aby wejść na polski rynek i sprzedać jak najwięcej nowych samochodów. Nie wystarczyło klientów zachęcić optymalnymi cenami. Trzeba było dać im do ręki pieniądze na zaspokojenie rozbudzonych apetytów.

Nowi gracze

Warto też dostrzec korelację z lat 90. pomiędzy wykupywaniem przez zachodnie koncerny ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: