Bankowość i finanse: E-bankowość ma się coraz lepiej

BANK 2011/05

W ostatnich latach internet stał się jednym z głównych kanałów komunikacji banku z klientem w Polsce - sytuuje się na drugim miejscu, zaraz po oddziałach. Eksperci przewidują, że w najbliższych latach strony WWW banków znajdą się na miejscu pierwszym. Jak to się stało, że przez dwadzieścia lat polska bankowość zrobiła aż tak ogromny postęp?

Jarosław Jezierski

Otwarcie rynków w 1989 r. doprowadziło nie tylko do napływu tak potrzebnego kapitału zagranicznego, ale przede wszystkim know-how od zagranicznych instytucji finansowych. One same zresztą w krótkim czasie stały się w większości właścicielami polskich banków komercyjnych, dzięki czemu wykonały skok z tradycyjnej bankowości do tej oferowanej na Zachodzie. Czyli niemal od zera do kart bankomatowych. Krajom zachodnim zajęło to wiele lat, może i dlatego, że bardzo popularne były tam czeki. W Polsce używaliśmy ich krótko, tylko kilka lat. Powód był jeden – Polacy chłonęli i wciąż chłoną nowości. Pewnie dlatego w naszych portfelach tak szybko pojawił się plastikowy pieniądz i od razu stał się bardzo popularny.

[...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: