Bankowość spółdzielcza w Finlandlii: Kooperatywa dobra jak Nokia

NBS 2010/12

W liczącej 5 mln mieszkańców Finlandii, OP-Pohjola Group świadczy usługi finansowe dla 3,2 mln klientów, w tym dla 1,2 mln swoich właścicieli - członków lokalnych banków spółdzielczych.

W liczącej 5 mln mieszkańców Finlandii, OP-Pohjola Group świadczy usługi finansowe dla 3,2 mln klientów, w tym dla 1,2 mln swoich właścicieli - członków lokalnych banków spółdzielczych.

Prof. dr hab. Eugeniusz Gostomski

Udział fińskiej grupy w rynku depozytów wynosi 33,8 proc., kredytów – 32 proc. (hipotecznych 35 proc.), agrobiznesu – ponad 60 proc. W Europie porównywalnymi wskaźnikami może poszczycić się jedynie holenderski Robobank. W kraju funkcjonują ponadto 42 małe banki spółdzielcze, dla których centralą jest bank oszczędnościowy Aktia plc. Jednak ich udział w aktywach systemu jest niewysoki i wynosi 1,1 proc.

W sektorze miały miejsce silne procesy konsolidacyjne, w 1997 r. uformowało się zrzeszenie OP Bank Group umożliwiające centralizację wielu ważnych dla spółdzielców funkcji.

Banking w sieci

Fińskie banki spółdzielcze są światowym liderem w zakresie bankowości elektronicznej, a szczególnie internetowej. Jako pierwsze na świecie już w 1996 r. umożliwiły swoim klientom przeprowadzanie operacji bankowych przez telefon komórkowy, w 1997 r. stworzyły możliwość pobierania przez klientów gotówki w kasach supermarketów, a rok później przeprowadziły też pierwszą w Finlandii emisję akcji przez internet.

OP-Pohjola Group posiada około 600 oddziałów, w których z bankowości internetowej korzysta ponad 1,2 mln klientów. Dużą rolę w ich obsłudze odgrywają też scentralizowane call center. Przeprowadzanie transakcji w systemie on-line ułatwia ponad 600 terminali zainstalowanych w różnych miejscach publicznych i placówkach samoobsługowych i kilkaset wielofunkcyjnych bankomatów rozmieszczonych w całym kraju.

W 2005 r. OP Bank Group stała się większościowym udziałowcem fińskiego lidera na rynku ubezpieczeń majątkowych – Pohjola. Otworzyło to bankom spółdzielczym drogę do poszerzenia palety oferowanych produktów. W 2007 r. dwie grupy finansowe: OP Bank Group i Pohjola połączyły się, tworząc OP-Pohjola Group, w której Pohjola Bank plc pełnił funkcję banku centralnego. Grupa ta stała się największym konglomeratem finansowym i drugim pod względem wielkości aktywów bankiem w Finlandii.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: