Bankowość elektroniczna: warto być ostrożnym i mieć w domu…zapas gotówki

Bezpieczne Finanse / Bezpieczny Klient / Multimedia

Jak się powinien zachowywać rozsądny klient w bankowości internetowej? – w kuluarach konferencji Horyzonty Bankowości rozmawialiśmy z Wojciechem Ciesielskim z firmy Fortinet.

Wojciech Ciesielski, Fortinet

Jak się powinien zachowywać rozsądny klient w bankowości internetowej? – w kuluarach konferencji Horyzonty Bankowości rozmawialiśmy z Wojciechem Ciesielskim z firmy Fortinet.

#WojciechCiesielski: Pewnym ryzykiem dla klientów bankowości elektronicznej są awarie informatyczne w sektorze bankowym lub telekomunikacyjnym, a nawet energetycznym, dlatego na wszelki wypadek warto mieć odłożone w domu nieco gotówki #Fortinet #HoryzontyBankowości

Cyberprzestępcy starają się przechwycić dane osobowe klientów bankowości elektronicznej.  Szczególnie są zainteresowani numerami ich kont bankowych i  danymi do logowania. Posiadając te informacje mogą próbować  przejąć środki klientów- ostrzega z Wojciech Ciesielski z firmy Fortinet.

Przestępcy podmieniają nr rachunku

Trzeba być dość uważnym wykonując transakcje w internecie. Cyberprzestępcy potrafią podmienić numer rachunku bankowego już w trakcie wykonywania przez klienta transakcji co oznacza, że klient nie jest w stanie tego zauważyć.Dlatego ważne jest chronienie własnego komputera przez możliwością zainstalowania się na nim wrogiego oprogramowania. Wszelkie niestandardowe zachowania aplikacji bankowej powinny wzbudzić naszą czujność.

Bardzo ważne jest aby nasz komputer  posiadał  oprogramowanie antywirusowe i  aby było ono stale aktualizowane.

Spersonalizowane ataki

Duże ryzyko stanowią też celowane ataki w poszczególnych klientów. W czasie tych ataków przestępcy próbują pozyskać nasze dane potrzebne w bankowości elektronicznej.Jeżeli ktoś w imieniu banku próbuje pozyskać nasze wrażliwe informacje powinniśmy natychmiast skontaktować się z bankiem aby sprawdzić, czy to rzeczywiście bank próbuje skontaktować się z nami. 

Gotówka na wypadek awarii

Pewnym ryzykiem dla klientów bankowości elektronicznej są awarie informatyczne w sektorze bankowym lub telekomunikacyjnym, a nawet energetycznym – przyznaje z Wojciech Ciesielski. Dlatego na wszelki wypadek warto mieć odłożone w domu nieco gotówki.Problem zagrożenia tego typu awariami dostrzeżono w Szwecji gdzie planowano w stu procentach wyeliminować gotówkę z obiegu. Jednak po różnego rodzaju awariach i cyberatakach Szwedzi doszli do wniosku, że  utrzymanie  pewnego poziomu rezerw gotówkowych w systemie bankowym i w obiegu gospodarczym jest elementem  gwarancji ciągłości działania systemu płatniczego.
Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: