Bankowość i finanse | GOSPODARKA | MIESIĘCZNY PRZEGLĄD RAPORTÓW GOSPODARCZO-FINANSOWYCH | Gra w zielone

BANK 2021/03

Dziś, po roku od ogłoszenia przez Światową Organizację Zdrowia stanu pandemii, coraz wyraźniej widać światełko na końcu tego długiego tunelu. Świat, który zostawiliśmy przed wejściem w nieznane, najpewniej już nigdy nie wróci. To, jak urządzimy się po drugiej stronie, zależy wyłącznie od nas. Jeszcze w zielone gramy! – tym razem wyjątkowo dosłownie.

Wykres, dane
Fot. stock.adobe.com/ABC Vector

Dziś, po roku od ogłoszenia przez Światową Organizację Zdrowia stanu pandemii, coraz wyraźniej widać światełko na końcu tego długiego tunelu. Świat, który zostawiliśmy przed wejściem w nieznane, najpewniej już nigdy nie wróci. To, jak urządzimy się po drugiej stronie, zależy wyłącznie od nas. Jeszcze w zielone gramy! – tym razem wyjątkowo dosłownie.

Maksymilian Stefański, Stażysta DG Economic and Financial Affairs Komisji Europejskiej w Brukseli, Absolwent ekonomii oraz międzynarodowego programu CEMS MIM Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

Termin zielone finanse staje się w ekonomii niemalże tak ważnym zagadnieniem, jak zrównoważony rozwój czy transformacja technologiczna. Poczucie, że zmiany klimatyczne stanowić będą największe wyzwanie nadchodzących kilku dekad coraz bardziej zakorzenia się w świadomości nie tylko światowych przywódców, ale także czołowych postaci świata biznesu. Co jednak ważniejsze, zielone finanse powoli stają się nie tylko działaniem z zakresu CSR, ale realną szansą na zysk.

Pod koniec lutego br. rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, iż przeznaczy 10 mln funtów na stworzenie centrów zielonych finansów i inwestycji. Powstałe w ten sposób ośrodki badawcze, współpracujące m.in. z uniwersytetami w Oxford i Leeds mają dostarczać dane i analizy dla instytucji finansowych, w tym m.in. banków, aby pomóc im przygotować się na ryzyko związane ze zmianami klimatycznymi. Celem inwestycji jest także „stymulowanie prywatnych inwestycji w projekty ekologiczne, które przyczynią się do wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy”.

Lokalna walka z globalnym problemem

Obrany kierunek z pewnością należy uznać za słuszny, jednakże 10 mln funtów na pewno nie robi wrażenia na krajach Unii Europejskiej, gdzie aż około 15% wartości całego Funduszu Odbudowy i Rozwoju (RRF) ma być przeznaczone na zielone inwestycje. Niestety, jak wskazuje analiza S&P Global Market Intelligence, tak znaczące wydatki na ekologiczne projekty w ramach programów stymulujących gospodarkę stanowią jedynie wyjątek od reguły. Z wyliczeń ekonomistów S&P wynika bowiem, iż – jeśli weźmie się pod uwagę tak indywidualne działania krajów członkowskich, jak i wydatki całej Unii w Europie – na zielone inwestycje przeznaczonych zostanie w najbliższym czasie 238 mld USD. Dla porównania – nakłady na ekologiczne projekty w ramach programów antykryzysowych wynoszą w USA 40 mld, w Chinach 1,4 mld, a w Indiach zaledwie 900 mln USD. Oznacza to, że we wszystkich tych krajach wydatki te stanowią zaledwie około 1% wartości wtłoczonych w gospodarkę pieniędzy. Wygląda na to, iż porozumienie paryskie kolejny raz okazuje się jedynie piękną iluzją, a pilny globalny problemem adresowany jest jedynie w lokalnej agendzie Europy.

Policzalne zmiany

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: