Bankowość i Finanse. Prawo: Nadzór na miarę XXI stulecia

BANK 2020/02

Fot. Tierney/stock.adobe.com

Polski regulator deklaruje gotowość na przejście do rzeczywistości wirtualnej. Główne kierunki działań kontrolnych podejmowanych w cyberświecie zaprezentowane zostały w Cyfrowej Agendzie Nadzoru, opublikowanej przez KNF u schyłku minionego roku.

Digitalizacja rynku finansowego niesie ze sobą trojakie wyzwania dla organów kontrolnych. Pierwszym jest tworzenie nowych usług kredytowych, płatniczych czy inwestycyjnych, do których nie przystaje dotychczasowe otoczenie regulacyjne. Efekty tej rozbieżności mogą być dwojakie. Z jednej strony powstaje segment rynku, który nie podlega nadzorowi, z drugiej nieżyciowe przepisy wyhamowują rozwój oczekiwanych przez klientów, nowatorskich produktów. Kolejnym problemem jest wzmożona aktywność środowisk przestępczych, które wykorzystują zarówno nowe możliwości technologiczne, jak i niewystarczającą świadomość społeczną odnośnie zagrożeń ery cyfrowej. Trzecim nie mniej poważnym wyzwaniem jest przeniesienie komunikacji pomiędzy regulatorem a podmiotami nadzorowanymi do kanałów zdalnych i optymalne wykorzystanie rozwiązań IT w działalności samego nadzoru. 

Wszystkie te problemy znajdowały odzwierciedlenie w dotychczasowej aktywności KNF; ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: