Bankowość i Finanse | Technologie – Dziś i jutro kart płatniczych

BANK 2020/04

Fot. absent84/stock.adobe.com

Plastikowy pieniądz stał się równie oczywistym elementem naszej codzienności jak transport kolejowy, telewizja czy internet. Dziś, gdy cyfrowa transformacja wciąż nabiera tempa, coraz częściej pojawia się pytanie, w jakim stopniu karty płatnicze odpowiadają oczekiwaniom i potrzebom współczesnych użytkowników. Pomimo implementacji nowych technologii, zyskały potężnego rywala w postaci systemów płatności mobilnych, które dynamicznie zwiększają swój udział w rynku.

W jakim stopniu innowacyjne modele płatnicze wpływają na rynek klasycznych kart? Statystyki opublikowane przez Narodowy Bank Polski nie pozostawiają wątpliwości: na koniec III kw. 2019 r. na naszym rynku znajdowało się 42,1 mln kart płatniczych, czyli o 68 tys. więcej niż w czerwcu ub.r. Największy udział w rynku mają karty debetowe – 80,5%, na drugiej pozycji znalazły się karty kredytowe – 13,8%. Margines stanowią karty obciążeniowe (tzw. charge) i przedpłacone, których udział w rynku szacowny jest odpowiednio na 0,5% i 5,1%. Przeważająca większość plastikowych pieniędzy wyposażonych jest w funkcję zbliżeniową – aż 86% kart w III kw. ub.r. stanowiły instrumenty bezstykowe. Najprawdopodobniej już w tym roku niemal wszystkie karty będą już wyposażone w taką funkcję.

Po relatywnie krótkim okresie ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: