Bankowość i Finanse | Technologie – Zdrowy rozsądek dobrym doradcą

BANK 2020/04

Fot. mangpor2004/stock.adobe.com

Z internetu korzystamy bezrefleksyjnie, z reguły nie zastanawiając się nad konsekwencjami surfowania po różnych stronach, czy też instalowania rozlicznych aplikacji mobilnych. A przecież ostrzeżenia o zagrożeniach w sieci regularnie goszczą zarówno w mediach, jak i na forach internetowych.

Owa niefrasobliwość internautów jest relatywnie łatwa do wytłumaczenia. W przeciwieństwie do świata realnego, zagrożenia pojawiające się w wirtualnym nie mają charakteru fizycznego. Zdalnie nie sposób kogokolwiek skaleczyć, uderzyć, czy w inny bezpośredni sposób naruszyć nietykalność cielesną, dlatego korzystając z takich kanałów, łatwiej zapomnieć o zasadach ostrożności aniżeli w zatłoczonym autobusie. Tymczasem coraz częściej słyszymy o kradzieżach lub wyłudzeniu środków z konta bankowego, wymuszaniu okupu za odzyskanie dokumentów zaszyfrowanych uprzednio przez złośliwe oprogramowanie typu ransomware, zjawisko deepfake, o wirusach nie wspominając. To wszystko w sieci istnieje na co dzień.

Słaba strona hasła

Hasła należą do typowych i najstarszych form autoryzacji w systemach informatycznych. Rozwój internetu ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: