Bankowość Spółdzielcza: Jaka przyszłość przed systemami ochrony?

NBS 2018/09

W bankach spółdzielczych mamy często poczucie, że wiele rozwiązań dotyczących tego środowiska nie jest racjonalnych. Równocześnie rozmowy o tym nie wykraczają poza kuluary, gdyż występuje irracjonalna obawa o narażenie się władzy nadzorczej. Trzeba przełamywać takie postawy i wypowiadać własne sądy.

Wiesław Żółtkowski

Celem powołania systemów ochrony w sektorze banków spółdzielczych było zapewnienie płynności i wypłacalności każdego banku uczestnika. Przynależność do systemu ochrony jest dobrowolna, ale bank nie działający samodzielnie, tylko funkcjonujący w zrzeszeniu, musi należeć do systemu ochrony.

Niespójny system bezpieczeństwa bankowego

Systemy ochrony funkcjonują w rozbudowanym systemie nadzorczym, z podziałem obowiązków i narzędzi oddziaływania na różne instytucje. Ministerstwo Finansów ma prawo do proponowania ustaw, wydaje uchwały i rozporządzenia, generalnie tworzy podstawowe prawo obowiązujące banki. W tym zakresie przyjęło część regulacji uchwalanych wcześniej przez KNF.

Narodowy Bank Polski określa ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: