Bankowość spółdzielcza, model biznesowy: Świat globalny biznes lokalny

NBS 2015/01

Banki spółdzielcze, zwiększając sumy bilansowe, osiągają niższe marże, a ich efektywność na zatrudnionego jest ponad trzykrotnie niższa niż w bankach komercyjnych - wynika z analizy sporządzonej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

– Model zrzeszeń, w którym rentowność jest utrzymywana poprzez wzrost bazy działalności banków spółdzielczych, natrafia na istotne bariery – mówi Andrzej Banasiak, członek zarządu BFG. – Analizując marże odsetkowe i prowizyjne, widać, że zamyka się przestrzeń czerpania dodatkowych korzyści z działalności lokalnej. Nie będzie już wiele czasu na to, żeby istniały dwa światy: dużych aglomeracji z presją niezwykle silnej konkurencji oraz małych miast i wiosek, gdzie poprzez zdobycie pozycji monopolu można utrzymywać ponadprzeciętne marże. Wzrost zamożności środowisk lokalnych generuje nowe potrzeby na usługi finansowe, a ich większa dostępność powoduje edukację i migrację klientów.

Rosną aktywa, spadają marże

Sektor spółdzielczy działa w 1/3 ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: