Bankowość spółdzielcza – punkt widzenia: Zgoda buduje…

NBS 2015/09

Czy współczesnej Polsce potrzebne są różne rodzaje bankowości? Co definiuje relacje banków spółdzielczych z bankami korporacyjnymi? Czy możliwe są pola współpracy?

Bartosz Kublik

Odpowiedź na pierwsze z postawionych pytań jest oczywiście twierdząca. Pomijając historię transformacji i kwestie paszportu kapitału bankowego (krajowy vs zagraniczny), należy stwierdzić, że współczesnej polskiej gospodarce niezbędna jest zróżnicowana bankowość. Z wielu względów natury makro- i mikroekonomicznej. Niejednorodna struktura (z udziałem mniejszych krajowych podmiotów) uodparnia system bankowy na szoki. Szczególnie te związane z zewnętrznym finansowaniem w okresach załamania. Pozwala tym samym na pewną antycykliczność. Skala tego stabilizatora zależna jest oczywiście od rozmiarów części sektora z polskim kapitałem.

Po drugie, podmioty z krajowym czy wręcz lokalnym centrum decyzyjnym oraz terytorialnie rozbudowaną strukturą są niezbędne do prowadzenia wielu rządowych programów gospodarczych.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: