Bankowość spółdzielcza w Austrii: Övag. Płyniemy w jednej łodzi

NBS 2015/04

W Austrii bank zrzeszający banków ludowych Österreichische Volksbanken- Aktiengesellschaft AG (ÖVAG) walczy o przeżycie. Portfel trudnych kredytów banku jest szacowany na 3,8 mld euro, w tym 1,2 mld euro to ekspozycje jego rumuńskiej spółki.

Prof. UG dr hab. Eugeniusz Gostomski

Austriacki nadzór bankowy zażądał, aby współczynnik wypłacalności ÖVAG wyniósł 13,8 proc., co wymagać będzie jego dokapitalizowania, lecz rząd nie chce po raz kolejny pompować w ten bank środków publicznych. ÖVAG, podobnie jak inne duże banki austriackie, musiał nieraz już korzystać z pomocy państwa. Rząd austriacki nabył od niego papiery udziałowe o wartości 1 mld euro, udzielając gwarancji na emisję papierów wartościowych na kwotę 3 mld euro. Działania te pozwoliły mu zachować płynność. W 2010 r. ÖVAG wypracował nieduży zysk, ale już w 2011 r. ponownie odnotował olbrzymią stratę – blisko 900 mln euro, a 2013 r. zamknął ujemnym wynikiem na poziomie ok. 200 mln euro.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: