Bankowość spółdzielcza w Japonii: Kwitnące wspólnoty made in Japan

NBS 2013/03

Japonia ma jeden z najsilniejszych systemów bankowych na świecie, w ramach którego obok wielkich koncernów Mizuho FG i Mitsubishi Tokyo FG, gigantów inwestycyjnych Nomura czy Daiwa, działają banki regionalne i małe spółdzielnie kredytowe.

Prof. UG dr hab. Eugeniusz Gostomski

Japonia jest krajem obfitego kapitału, dysponuje więc możliwościami do przejmowania udziałów w bankach za granicą, natomiast obcy kapitał w jej systemie ma znaczenie symboliczne (poniżej 1 proc.). Według danych Banku Japonii z 2012 r. udział banków spółdzielczych w rynku depozytów wynosi 31 proc., a w rynku kredytów jest nieco niższy. Pierwszy taki bank został utworzony w 1892 r. w Kakegawa z inicjatywy Y. Shinagawa i T. Hirata, którzy w czasie studiów w Niemczech poznali model bankowości spółdzielczej H. Schulze – Delitzscha. Osiem lat później w Japonii funkcjonowało już 150 miejskich kas spółdzielczych. Co ciekawe, w Kraju Kwitnącej Wiśni nie wprowadzono ustawowych regulacji prawa spółdzielczego.

Nie ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: