Bankowość spółdzielcza: Wspólny model rozwiązań IT to konieczność

NBS 2018/12

Dyskusja nad kształtem modelu bankowości spółdzielczej w Polsce nabiera tempa. Mówiono o tym szeroko podczas zakończonego we wrześniu Forum Liderów Banków Spółdzielczych. Podkreślono wówczas, że brakuje ujednoliconego podejścia banków spółdzielczych i wspólnego modelu odnośnie stosowanych rozwiązań informatycznych. Tymczasem, łącząc siły w tym obszarze, mogłyby one sprostać wyzwaniom technologicznym i efektywnie konkurować z bankami komercyjnymi. W tym względzie warto wzorować się na innych i brać przykład z wypracowanych już rozwiązań.

Jacek Gieorgica

Według uczestników tegorocznego Forum Liderów Banków Spółdzielczych, wiele kwestii organizacyjnych związanych z funkcjonowaniem banków spółdzielczych wymaga ponownego zdefiniowania w polskich realiach rynkowych. W czasie licznych wystąpień i dyskusji panelowych wskazywano m.in. potrzebę weryfikacji dotychczasowej roli oraz zakresu kompetencji pojedynczego banku spółdzielczego. Określano zestaw parametrów, które w każdym banku powinny być identyczne, mówiono też o kompetencjach banku zrzeszającego oraz systemu ochrony instytucjonalnej – nadrzędnym celem jest w tym wypadku optymalna efektywność całej grupy jako uczestnika rynku usług finansowych.

Ujednolicone IT

 

Jacek ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: