Bardzo dobry tydzień dla złotego za nami

Komentarze ekspertów

Miniony tydzień był bardzo korzystny dla złotówki. Wyraźnie zyskiwała ona względem wszystkich głównych walut, nawet wobec dolara. Wyniki wyborów w Hiszpanii budzą niepokój na rynkach ze względu na problemy ze sformułowaniem rządu. USA ma nową ustawę budżetową i uwolniło eksport ropy.

Poznaliśmy wyniki wyborów w Hiszpanii. Rządzącej krajem Partii Ludowej udało się wygrać wybory, jednakże otrzymane poparcie nie pozwala myśleć o stworzeniu samodzielnego rządu większościowego. Układanka wyborcza budzi spory niepokój analityków, gdyż drugie miejsce zajęła Hiszpańska Partia Robotnicza (PSOE), a trzecie uchodząca za populistyczną PODEMOS. To jedyne formacje, z którymi koalicja da rządowi większość w parlamencie. Gorszy od oczekiwań wynik centroprawicowych liberałów spowodował, że partia ta ma za mało głosów by uzupełnić większość. Wyborcza układanka w Hiszpanii będzie najprawdopodobniej kolejnym czynnikiem ciążącym wspólnej europejskiej walucie. Nie jest to czynnik, który spowoduje załamanie na głównej parze walutowej, ale to kolejna drobna cegiełka przemawiająca za ruchem w stronę dolara.

Nie da się zauważyć zmian jakie na złotym podziały się w zeszłym tygodniu. Euro staniało 10 groszy z 4,37 zł na 4,27 zł. Frank również staniał, tyle że o 8 groszy z budzących przerażenie kredytobiorców walutowych poziomów 4,05 zł na 3,97 zł. Najbardziej spektakularny był ruch na funcie, który staniał z 6,05 zł na 5,85 zł, będąc tym samym przecenionym o pełne 20 groszy w tydzień! Najspokojniejsza sytuacja miała miejsce na dolarze, aczkolwiek nawet tutaj złoty umocnił się o około 5 groszy z 3,98 zł na 3,93 zł. Co spowodowało tak silne ruchy? Czynników jak zawsze w takiej sytuacji jest kilka. Po pierwsze były to dobre dane z Polski, głównie produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna. Po drugie było to uspokojenie nastrojów jakie panowały w związku z decyzjami największych banków centralnych w sprawie stóp procentowych. Po trzecie mieliśmy do czynienia z korektą ostatnich spadków. Inwestorzy, którzy grali pod osłabienie złotego kiedyś w końcu musieli zrealizować zyski. Czy zatem można liczyć, że kolejny tydzień będzie również korzystny dla złotego? Zawsze można liczyć, aczkolwiek te zmiany już są w cenach i musielibyśmy poznać kolejne korzystne dane.

W USA senat przyjął ustawę budżetową. Oprócz głównej korzyści, czyli uniknięcia kolejnego shutdownu w wyniku niewypłacalności rządu znalazło się tam kilka innych ważnych zmian. Z istotnych dla rynków walutowych czynników zniknął trwający 40 lat zakaz eksportu ropy. Jest to kolejny cios dla cen tego surowca. Już teraz czarne złoto jest najtańsze od 11 lat, a pojawienie się kolejnych baryłek na rynku z pewnością nie poprawi sytuacji.

Kalendarz danych makroekonomicznych jest dzisiaj wyjątkowo ubogi. O 12:00 warto zwrócić uwagę na dane z Wielkiej Brytanii, gdzie poznamy odczyt sprzedaży detalicznej wg. CBI (Konfederacji Brytyjskiego Przemysłu).

EUR/PLN

Kurs EUR/PLN znajduje się w trendzie wzrostowym. Dla ruchu w górę najbliższym oporem jest poziom 4,3650 gdzie znajduje się nowe maksimum lokalne. W przypadku spadków wsparcie stanowić będzie linia łącząca minima lokalne przebiegająca obecnie na 4,2200.

CHF/PLN

Kurs CHF/PLN przeszedł w trend wzrostowy. Po przebiciu poprzednich oporów kolejnym istotnym poziomem są okolice 4,0400 gdzie znajdują się obecne maksima. W przypadku osłabienia kursu wsparciem są okolice 3,9000 na których to kurs wielokrotnie odbijał w górę.

USD/PLN

Kurs USD/PLN w połowie października wybił się z trendu bocznego we wzrostowy. Nowym oporem są maksima na 4,0450. Dla ewentualnego ruchu w dół najbliższym wsparciem minima lokalne na 3,9400 od których kurs już dwukrotnie się odbijał.

GBP/PLN

Kurs GBP/PLN od połowy października porusza się w silnym trendzie wzrostowym. Najbliższym oporem dla ruchu w górę jest krótkookresowa linia spadkowa na poziomie 5,9000. W przypadku kontynuacji spadków ważnym wsparciem jest dopiero minimum stanowiące punkt wyjścia do obecnego ruchu wzrostowego czyli poziom 5,6600.

Maciej Przygórzewski,
główny analityk,
Internetowykantor.pl, Walutomat.pl

Udostępnij artykuł: