Bardzo mocna aukcja MF

Komentarze ekspertów

Rynek stopy procentowej - Udana aukcja MF istotnie nie wpłynęła na rynkowe notowania obligacji.Rynek walutowy - Perspektywa wolnych dni skłoniła inwestorów do realizacji zysków.

Rynek stopy procentowej - Udana aukcja MF istotnie nie wpłynęła na rynkowe notowania obligacji.Rynek walutowy - Perspektywa wolnych dni skłoniła inwestorów do realizacji zysków.

Rynek walutowy i stopy procentowej
Perspektywa wolnych dni nigdy nie sprzyjała walutom z koszyka "ryzykowne". Niepewność, co może się wydarzyć, gdy nas nie będzie na rynku zwiększa awersję do ryzyka wymuszając zamykanie zyskownych pozycji. W niektórych krajach czwartkowa sesja była ostatnim handlowym dniem przed świętami, zaś w poniedziałek pracują Stany Zjednoczone, podczas gdy w Europie większość państw jeszcze odpoczywa. Zaskakiwać nie powinny więc wczorajsze decyzje inwestorów prowadzące do wyprzedaży złotego po tym, jak w ciągu ostatnich pięciu sesji z rzędu waluta nasza umacniała się. W rezultacie, w trakcje czwartkowej sesji kurs chwilowo EURPLN powrócił w okolice 4,285.

Z kolei na rynku głównej pary walutowej dolar nadal spycha euro na coraz niższe poziomy. W czwartek kurs EURUSD testował okolice 1,114. W ostatnich dniach na rynek napływały mocno jastrzębie komentarze członków Fed wskazujące, że w przypadku dobrych danych z gospodarki mogliby oni rozważyć głosowanie za podwyżką stóp już na kwietniowym posiedzeniu. Ostatnio do klubu zwolenników co najmniej dwóch podwyżek stóp procentowych w tym roku dołączył J. Bullard z Fed w St. Louis (mający prawo głosu na posiedzeniach FOMC) uzależniając decyzję od wyników z rynku pracy. Jego zdaniem w niedługim czasie presja cenowa zacznie się nasilać, co będzie skutkowało szybszym tempem podwyżek w późniejszym okresie.

Po ostatnich wypowiedziach członków Fed istotnie wzrosło więc znaczenie odczytów za marzec. Wczoraj na rynek dotarły kolejne raporty z USA, w tym z rynku pracy. Jak się okazało w ubiegłym tygodniu zarejestrowano 265 tys. nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych (mniej niż oczekiwał rynek). Pozytywnie zaskoczyły też dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku wynosząc -2,8% m/m wobec -2,9% oczekiwanych.

Z kolei na rynku długu, rentowność 10-letnich Bundów spadła od czasu ostatniego posiedzenia EBC o 15 pb i wynosi obecnie  0,17%. Benchmark 2-letni przesunął się około 3 pb i utrzymuje się na poziomie  -0,48%. Spread 2-10 lat spadł do poziomu 65 pb, ostatnio notowanego na początku maja 2015 roku.

W czwartek polski rynek stopy procentowej praktycznie zastygł. Świąteczny tydzień nie sprzyja zmienności więc obligacje mimo dnia aukcyjnego nie zmieniły znacząco swoich poziomów. Benchmark 10-letni notowany jest na poziomie 2,87%, obligacje 5-letnie plasują się w okolicy 2,22%, natomiast 2-latki od kilku tygodni poruszają się w trendzie bocznym niewiele odchylając od poziomu 1,45%.

Na czwartkowej aukcji zamiany obligacji skarbowych Ministerstwo Finansów (MF) sprzedało obligacje zmiennokuponowe z serii WZ0120 i WZ0126 oraz nowy benchmark 5-letni PS0721 za łączną kwotę 8,59 mld PLN. Największym powodzeniem cieszyła się nowa pięciolatka, na którą inwestorzy przeznaczyli 5,22 mld PLN. W zamian MF odkupił z rynku obligacje skarbowe zapadające w kwietniu, lipcu i październiku 2016 roku.

Joanna Bachert
Marta Dziedzicka
PKO Bank Polski
Biuro Strategii Rynkowych

Udostępnij artykuł: