Barometr cen OC w lutym 2022 roku: wyższe prawdopodobieństwo wzrostów składek

Finanse osobiste

Pod koniec 2021 roku ceny OC były nadspodziewanie stabilne. Warto sprawdzić, czy początek bieżącego roku też przyniósł jakieś niespodzianki na rynku OC dla kierowców, piszą analitycy Ubea.pl.

samochodzik, kalkulator, długopis
Fot. stock.adobe.com / studiopure

Pod koniec 2021 roku ceny OC były nadspodziewanie stabilne. Warto sprawdzić, czy początek bieżącego roku też przyniósł jakieś niespodzianki na rynku OC dla kierowców, piszą analitycy Ubea.pl.

Eksperci już od pewnego czasu ostrzegają, że obecna sytuacja gospodarcza związana m.in. z inflacją zmusi ubezpieczycieli do podniesienia składek za OC dla kierowców. Nadzór finansowy również sygnalizuje, że będzie dbał o rentowność rynku OC, by nie dopuścić do kolejnego cyklu bolesnych wzrostów składek.

Wbrew pozorom, to dobra wiadomość dla kierowców pamiętających gwałtowne podwyżki kosztów OC z lat 2015‒2017. Na razie takie zmiany nie mają miejsca. Niemniej jednak, warto uważnie przyjrzeć się wynikom barometru cenowego Ubea.pl z drugiego miesiąca 2022 roku.

Poziom barometru cenowego z lutego 2022 r. = 101 (wynik dla poprzedniego miesiąca: 100↔)

W 2022 roku barometr nadal będzie obliczany tak samo

Eksperci Ubea.pl podobnie jak co roku, dopiero w marcu opublikowali pierwsze informacje na temat średniego miesięcznego kosztu ubezpieczeń OC dla kierowców. Takie postępowanie wynika z faktu, że styczniowy odczyt barometru jest zawsze identyczny i wynosi 100.

Średnia składka OC ze stycznia obliczona na podstawie ponad 100 000 kalkulacji internautów, stanowi bowiem punkt wyjściowy dla wskazań barometru cenowego z kolejnych miesięcy.

W lutym eksperci zaobserwowali bowiem wzrost średniej składki OC o 1,0% (z 1219 zł do 1231 zł)

‒ Jeżeli zatem w jakimś miesiącu 2022 roku średni poziom składki OC (z ponad 100 000 indywidualnych wyliczeń) będzie o 3% większy od styczniowego wyniku, to barometr wskaże poziom 103 ‒ tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Czytaj także: Nadspodziewanie dobry wynik ubezpieczycieli ze sprzedaży OC w 2021 roku

Na rynku widzimy powolne wzrosty kosztów polis OC

Przed zaprezentowaniem lutowych danych warto wspomnieć, że średnia składka OC z grudnia 2021 roku (1218 zł) oraz stycznia 2022 roku (1219 zł) była praktycznie taka sama. To sugeruje brak poważnych zmian cenowych na przełomie roku.

Lutowe wyniki potwierdzają, że później sytuacja zaczęła się nieco zmieniać. W lutym eksperci zaobserwowali bowiem wzrost średniej składki OC o 1,0% (z 1219 zł do 1231 zł).

‒ Na razie trudno wyrokować, czy ten jednomiesięczny kierunek zmian zostanie podtrzymany. Wskazuje na to jednak kilka czynników o charakterze zewnętrznym dla rynku ubezpieczeń OC ‒ mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Czytaj także: Wojna w Ukrainie zmieni rynek ubezpieczeń?

Prognozy inflacyjne są coraz bardziej niepokojące …

Na politykę zakładów ubezpieczeniowych w kwestii cen OC, na pewno może wpływać  ogólny poziom inflacji. Od pewnego czasu widzimy, że prognozy inflacyjne stają się coraz bardziej niepokojące. W świetle oczekiwań analityków, prawdopodobna wydaje się inflacja na poziomie 9%‒11% zarówno w bieżącym, jak i następnym roku.

Podwyżki stóp procentowych NBP będące odpowiedzią na ryzyko inflacyjne zapewniają ubezpieczycielom coraz wyższe zyski z lokat. Trzeba jednak pamiętać, że inflacja oznacza też wyższe koszty naprawy pojazdów.

‒ Co więcej, od połowy 2022 roku ubezpieczyciele będą musieli likwidować szkody zgodnie z nowymi rekomendacjami KNF ‒ przypomina Andrzej Prajsnar.

Eksperci Ubea.pl podkreślają również, że większa liczba pojazdów na polskich drogach (związana z napływem obywateli Ukrainy) prawdopodobnie przełoży się na wzrost liczby wypadków drogowych i stłuczek.

W kontekście wypadkowości, znaczenie może mieć też malejące ryzyko epidemiczne, które zwiększy mobilność naszych rodaków.

‒ Wszystkie wymienione czynniki podwyższają prawdopodobieństwo systematycznych wzrostów składek OC ‒ podsumowuje Paweł Kuczyński.

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

Źródło: Ubea.pl
Udostępnij artykuł: