Barometr Consumer Finance w górę. Popyt na kredyty gospodarstw domowych będzie rósł?

Gospodarka

Wartość Barometru Consumer Finance wzrosła do 58,4 pkt w II kw. tego roku z 57,2 pkt kwartał wcześniej. Jest to również trzynasty z rzędu odczyt tego wskaźnika powyżej 50 punktów, wynika z ankiety badawczej Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej.

Monety na tle wykresów
Fot. stock.adobe.com/ambrozinio

Wartość Barometru Consumer Finance wzrosła do 58,4 pkt w II kw. tego roku z 57,2 pkt kwartał wcześniej. Jest to również trzynasty z rzędu odczyt tego wskaźnika powyżej 50 punktów, wynika z ankiety badawczej Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej.

Wartość Barometru #ConsumerFinance wzrosła do 58,4 pkt w II kw. tego roku z 57,2 pkt kwartał wcześniej. Jest to również trzynasty z rzędu odczyt tego wskaźnika powyżej 50 punktów #kredyty

"Dane z sektora finansowego wskazują na coraz lepszą koniunkturę w obszarze popytu na kredyt gospodarstw domowych. Zadłużenie gospodarstw domowych na cele konsumpcyjne rosło w marcu w tempie 7% w ujęciu rok do roku. Obserwowany wzrost jest najszybszy od prawie roku. Dodatkowo, wartość Barometru na poziomie 58,4 pkt. wskazuje, że obecnie obserwowany wzrost powinien nawet nieznacznie przyspieszyć w najbliższych miesiącach" - czytamy w komunikacie.W bieżącym badaniu wskaźnik prognozy ogólnej sytuacji w obszarze finansów gospodarstwa domowego oraz całej gospodarki osiągnął najwyższy poziom w historii, czyli od 2000 r, wskazano w materiale.Odnotowano obecnie poprawiającą się drugi kwartał z rzędu sytuację w obszarze popytu na dobra trwałe oraz skłonności do finansowania ich zakupów ze środków obcych.

Mniej gospodarstw domowych obsługująca zobowiązania z dużymi problemami 

W kategorii obsługi zobowiązań, grupa gospodarstw domowych obsługujących zobowiązania bezproblemowo oraz tych, które deklarują, że obsługa zobowiązań w ogóle ich nie dotyczy, wzrosła z 74,6% do 75,1%. Grupa gospodarstw domowych obsługująca zobowiązania z dużymi problemami spadła do 5,1% z 6,8%."Spadek udziału gospodarstw domowych z dużymi problemami w obsłudze zobowiązań jest bardzo korzystny dla sektora finansowego oraz dla gospodarki ogółem. Grupa gospodarstw obsługujących zobowiązania z dużymi problemami stanowi bowiem największe niebezpieczeństwo dla sektora finansowego. Obserwowane pozytywne wyniki w obszarze regulowania zobowiązań są zapewne odbiciem bardzo dobrych danych dotyczących wzrostu gospodarczego" - czytamy dalej.

Większa niepewność w zakresie przyszłej obsługi zobowiązań

Natomiast wzrosła niepewność w zakresie przyszłej obsługi zobowiązań przez polskie gospodarstwa domowe."Udział gospodarstw domowych spodziewających się bezproblemowej obsługi swoich zobowiązań lub deklarujących, że problem obsługi zobowiązań nie będzie ich dotyczył wzrósł z 63,2% do 64,6%" - podano w materiale.Barometr Consumer Finance skonstruowany jest w taki sposób, że poziom 50 punktów oznacza stagnację rynku, podczas gdy wyższe wartości reprezentują spodziewaną dodatnią dynamikę rynku kredytów konsumpcyjnych w nadchodzącym roku.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: