Barometr Providenta: Jak Polacy o średnich i niższych dochodach planują wakacje

Polecamy

Na wakacje wybierze się co trzeci Polak o średnich i niższych dochodach. Ponad połowa rodziców dzieci w wieku szkolnym deklaruje, że wyśle dzieci na wakacje.

Na wakacje wybierze się co trzeci Polak o średnich i niższych dochodach. Ponad połowa rodziców dzieci w wieku szkolnym deklaruje, że wyśle dzieci na wakacje.

Blisko co trzeci ankietowany przez Providenta klient już wie, że w tym roku na pewno pojedzie na wakacje (30%). Blisko 65% na urlop się nie wybiera, a tylko 5% jeszcze nie ma sprecyzowanych planów. Zdecydowanie bardziej zainteresowane wakacjami są osoby mające dzieci w wieku szkolnym - w tej grupie odsetek planujących wyjazd dla dzieci wynosi 50%. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Provident Polska na grupie 427 klientów.

Provident rozpoczął cykliczne badania ankietowe "Barometr Providenta", które pozwolą na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych Polaków. Badanie przeprowadzane jest na reprezentatywnej grupie klientów firmy za pomocą ankiet telefonicznych. W pierwszym badaniu klienci byli pytani: czy, dokąd i za ile planują pojechać w tym roku na wakacje.

Provident obsługuje aktualnie 782 tysięcy klientów w całej Polsce, a grupa potencjalnych klientów szacowana jest na kilkanaście milionów Polaków. Wyniki tego badania pokazują więc prawidłowości i zachowania, które mogą być charakterystyczne dla Polaków o średnich i niższych dochodach.

Dokąd na wakacje?

110617.wakacje.wykres.01

Wśród osób, które zadeklarowały, że w tym roku na urlop wyjadą, zdecydowana większość spędzi go w Polsce (80%). Na wczasy zagraniczne wybierze się 14%. Wśród badanych, którzy deklarują spędzić urlop w kraju, największym zainteresowaniem cieszy się pobyt nad morzem (42%). W drugiej kolejności spędziliby urlop w górach (21%) i na Mazurach (19%).

Jak planujemy?

Urlop planowany jest z miesięcznym lub dłuższym wyprzedzeniem (77%), około 13% ankietowanych myśli o wypoczynku na kilka tygodni lub tydzień przed urlopem (10%). Tylko 1% badanych podejmie decyzje spontanicznie i zdecyduje się na wyjazd z dnia na dzień.

Skąd weźmiemy na to pieniądze?

110617.wakacje.wykres.02

Jak wynika z badania, 35% klientów Providenta planujących wyjazd na wakacje sfinansuje go z oszczędności. Trochę mniej, bo 29% ankietowanych, urlop opłaci z bieżących wpływów. 27% badanych zdecyduje się na wzięcie pożyczki w celu sfinansowania wakacji. Tylko 7% zamierza skorzystać z pomocy finansowej rodziny i najbliższych. 76% wszystkich ankietowanych nie planuje specjalnych wydatków na urlop.

Ile wydamy na wakacje?

110617.wakacje.wykres.03

Wśród osób, które zdecydowały się na wakacje, 41% respondentów przeznaczy na nie powyżej 1800 zł. 17% ankietowanych planuje poświęcić na ten cel od 600 do 1200 zł. Aż 16% nie potrafi odpowiedzieć, ile pieniędzy przeznaczy na urlop. 9% ankietowanych zadeklarowało, że wyda na wakacje od 1200 do 1800 zł. 12% planuje wydatki poniżej 600 zł.

Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 427 klientów Provident Polska. Osoby ze średnim i wyższym wykształceniem stanowiły 44% ankietowanych, z zawodowym i podstawowym 54%. W ankiecie mieszkańcy wsi stanowili 28%, małych miast do 50 tysięcy mieszkańców - 37%, a miast powyżej 100 tysięcy - 35%.

Ponad połowa ankietowanych nie posiada dzieci w wieku szkolnym, ale równo połowa tych którzy je mają zadeklarowało, że zaplanowała dla nich wyjazd wakacyjny.

"Nie jest zaskoczeniem, że klienci o średnich i niższych dochodach wakacje spędzą w Polsce. Bardzo dobrą wiadomością jest natomiast fakt, że aż połowa rodziców mających dzieci w wieku szkolnym już zaplanowała wyjazd wakacyjny dla dzieci. Cieszy również fakt, że 35% badanych sfinansuje wakacje z oszczędności, a kolejne 29% z bieżących wpływów." - mówi Tomasz Trabuć, rzecznik prasowy Provident Polska.

Udostępnij artykuł: