Będzie cyfrowe euro?

Gospodarka

Zastanawiamy się w EBC nad stworzeniem cyfrowej waluty – powiedziała w poniedziałek prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde podczas wideokonferencji zorganizowanej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Euro
Fot. stock.adobe.com/Valerie Potapova

Zastanawiamy się w EBC nad stworzeniem cyfrowej waluty – powiedziała w poniedziałek prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde podczas wideokonferencji zorganizowanej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

#FabioPanetta: Powinniśmy być gotowi do wprowadzenia cyfrowego euro, jeśli zajdzie taka potrzeba #EBC #Euro @nbppl

Prezes EBC poinformowała, że handel elektroniczny wzrósł o prawie jedną piątą pod względem wolumenu transakcji w okresie od lutego do czerwca 2020 r. z powodu pandemii.

Cyfrowe euro tylko dodatkiem do fizycznego

Christine Lagarde dodała jednak, że cyfrowe euro będzie jedynie „dodatkiem” do gotówki i nigdy jej nie zastąpi.

„Cyfrowe euro nigdy nie zastąpi gotówki. To bardzo dobry dodatek i bardzo dobry częściowy substytut fizycznej waluty” – powiedziała prezes EBC.

Cyfrowe euro - szybki dostęp do pieniędzy w cyfrowym świecie

Wobec wysokiego zagrożenia epidemicznego w Europie znacznie wzrosły płatności cyfrowe, szczególnie w krajach takich jak Niemcy i Włochy, w których dotychczas „królowała gotówka”.

„Obecnie panuje znacznie większe zaufanie do płatności cyfrowych i trwają istotne zmiany” – stwierdziła Lagarde.

W badaniu opublikowanym na początku tego miesiąca EBC powiedział, że cyfrowe euro pomoże obywatelom uzyskać dostęp do szybkich pieniędzy w zmieniającym się cyfrowym świecie.

„Powinniśmy być gotowi do wprowadzenia cyfrowego euro, jeśli zajdzie taka potrzeba. Musimy się do tego przygotować” - powiedział Fabio Panetta, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego wcześniej w tym miesiącu.

Czytaj także: Obecnie rząd nie podejmuje wspólnie z partnerami UE bezpośrednich działań związanych z wprowadzeniem cyfrowej waluty banku centralnego.

Decyzja w połowie 2021 roku

Bank zapowiedział wcześniej, że Eurosystem - EBC i krajowe banki centralne, które przyjęły euro - podejmie decyzję w tej sprawie do połowy przyszłego roku.

Eurosystem będzie musiał wziąć pod uwagę główne obawy, takie jak potencjalne zagrożenia cybernetyczne, prawo do prywatności i wątpliwości związane z gromadzeniem poufnych danych.

Dwa projekty KE dotyczące kryptowalut

Tymczasem jak informuje Piotr Gałązka, dyrektor Przedstawicielstwa Związku Banków Polskich w Brukseli, Komisja Europejska przedstawiła dwa projekty legislacyjne dotyczące kryptowalut.

Pierwszy w sprawie rynków kryptoaktywów (MiCA), określa podstawowe zasady funkcjonowania rynku, w tym obowiązki informacyjne w zakresie emisji i obrotu kryptowalutami, wymogi nadzorcze, kapitałowe i organizacyjne etc. dla operatorów, emitentów i wydawców kryptowalut, zasady ochrony konsumentów na tym rynku, środki w celu przeciwdziałania nadużyciom.

Drugi projekt dotyczy zasad pilotażowego programu tworzenia infrastruktury rynkowej dla instrumentów finansowych w formie kryptoaktywów.

Czytaj także: Pierwsza regulacja kryptowalut w Unii Europejskiej

Źródło: PAP BIZNES, aleBank.pl
Udostępnij artykuł: