Będzie jeden login do e-usług i system e-doręczeń. To koniec papierologii w Polsce?

Wydarzenia

Koniec z dziesiątkami różnych loginów do systemów e-usług administracji, ale i komercyjnych, a także z tonami papierów urzędowych wysyłanych do obywateli listami poleconymi. Między innymi takie zmiany zapowiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski na Kongresie Gospodarki Elektronicznej.

Marek Zagórski na KGE
Minister Cyfryzacji Marek Zagórski na KGE Fot. Marzena Stokłosa/Copyright CPBiI

Koniec z dziesiątkami różnych loginów do systemów e-usług administracji, ale i komercyjnych, a także z tonami papierów urzędowych wysyłanych do obywateli listami poleconymi. Między innymi takie zmiany zapowiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski na Kongresie Gospodarki Elektronicznej.

#MarekZagórski z @MC_GOV_PL: jeden #login to nie będzie proste hasło, ale środek identyfikacji, którym będzie można się posługiwać zarówno w administracji, jaki usługach biznesowych #eadministracja #KongresGospodarkiElektronicznej

Sejmowa komisja przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej oraz niektórych innych ustaw, poinformował Marek Zagórski.- W efekcie mamy prawną postawę do tego, żeby po wejściu w życie tej ustawy, mogły być oferowane nie tylko przez państwo, ale także przez podmioty komercyjne środki identyfikacji elektronicznej – mówił minister cyfryzacji. - „Gwarantowane” przez państwo, ale wydawane przez podmioty komercyjne – uściślił.

Profil Zaufany wciąż mało popularny

Dzisiaj w Polsce mamy tylko jeden środek tego typu, czyli Profil Zaufany, z którego korzysta ok. 1,7 mln obywateli.- Z jednej strony mamy ich tak mało, bo jest za mało e-usług w administracji, z drugiej strony to „ciśnienie” na te usługi jest niewielkie, właśnie z uwagi na to, że mamy tak niewielką liczbę użytkowników Profilu Zaufanego – wyjaśniał Marek Zagórski.

Nowy model cyfrowej tożsamości

Nowy model cyfrowej tożsamości ma być przede wszystkim powszechny, podkreślił minister cyfryzacji.- Jeżeli te zapowiedzi m.in. Krajowej Izby Rozliczeniowej, z którą współpracujemy, się spełnią, to wszyscy użytkownicy bankowości elektronicznej w prosty i szybki sposób dostaną środki identyfikacji oferowane przez banki, czyli na starcie będziemy mieć kilkanaście milionów potencjalnych użytkowników e-usług – zauważył Marek Zagórski.Czytaj także: Kongres Gospodarki Elektronicznej. Polska goni czołówkę, ale mamy jeszcze dużo do nadrobienia >>>

Jeden login do usług także biznesowych

Co ważne nie chodzi tylko o dostęp do usług e-administracji.- Jeden login to będzie właśnie nie proste hasło, ale jeden środek identyfikacji, którym będzie można się posługiwać zarówno w administracji, jak i usługach biznesowych – wyjaśnił minister cyfryzacji.Jeden login daje gwarancję bezpieczeństwa po obu stronach, podkreślił Marek Zagórski.- Bezpieczeństwa dla obywatela, dla konsumenta, ale z drugiej strony dla firm, które będą miały możliwość identyfikowania, kto jest po drugiej stronie – mówił minister.Czytaj także: Polscy przedsiębiorcy nie korzystają z rozwiązań gospodarki elektronicznej >>>Nowe środki identyfikacji będą mogły znaleźć zastosowanie również w służbie zdrowia, dodał Marek Zagórski.- Co powinno dać oszczędności, szacunki mówią nawet o od kilkudziesięciu nawet do 100 mln zł miesięcznie – podał liczby.

Mechanizm e-doręczeń ma „wyeliminować” papier z urzędów

We wtorek Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zdecydował o przyjęciu mechanizmu i modelu e-doręczeń w Polsce, poinformował również na Kongresie Gospodarki Elektronicznej Marek Zagórski.- Z punktu widzenia administracji i gospodarki elektronicznej model, w którym docelowo cała administracja będzie wysyłać swoją korespondencję elektronicznie do operatora, który będzie decydował o tym, na podstawie zarejestrowanych elektronicznych skrzynek doręczeniowych obywateli i firm, czy ta korespondencja trafi na skrzynkę elektroniczną, czy też w przypadku jej braku zostanie wydrukowana i dostarczona papierowo, jest zmianą, która spowoduje, że papieru w administracji już nie będzie. Operator ten list papierowy będzie musiał przekształcić w formę elektroniczną i to spowoduje cały szereg zmian. Urzędy przestaną te papiery gromadzić i „produkować” – podkreślił minister cyfryzacji.Czytaj także: KGE: Neuropłatności, biometria, ale i bezpieczeństwo >>>Dostarczenie dokumentów na elektroniczną skrzynkę doręczeniową będzie miało status dzisiejszego listu poleconego za poświadczeniem odbioru.Prace nad tym modelem, jak poinformował Marek Zagórski, już trwają. W najbliższych miesiącach przygotowywane będą odpowiednie zmiany w ustawach.
Udostpnij artyku: