Będzie osobny budżet strefy euro? „Ciche” porozumienie Merkel i Macrona

Gospodarka

Spełnia się „czarny scenariusz” wszystkich przeciwników tzw. Europy dwóch prędkości. Niemcy i Francja dążą do stworzenia budżetu strefy euro. Miałby on obowiązywać już w 2021 roku.

Emmanuel Macron i Angela Merkel
By ActuaLitté (Foire du Livre de Francfort 2017) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Spełnia się „czarny scenariusz” wszystkich przeciwników tzw. Europy dwóch prędkości. Niemcy i Francja dążą do stworzenia budżetu strefy euro. Miałby on obowiązywać już w 2021 roku.

#Niemcy i #Francja dążą do stworzenia odrębnego budżetu strefy euro. Miałby on obowiązywać już w 2021 r. #UE #strefaeuro #Merkel #Macron

Powstanie wspólnego budżetu strefy euro było przedmiotem rozmów podczas spotkania kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona w zamku Meseberg w Brandenburgii.Po spotkaniu kanclerz Niemiec poinformowała o porozumieniu w tej sprawie, mówiąc o „otwarciu nowego rozdziału” w reformach Unii Europejskiej.

Tarcza obronna przed kryzysami

Zgodnie z zapowiedziami budżet strefy euro miały chronić należące do niej kraje przed kryzysami, służyć zmniejszaniu różnic pomiędzy unijnymi krajami i inwestycjom.Szczegóły dotyczące powstanie budżetu strefy euro mają być znane pod koniec 2018 roku.

Minister Czerwińska: to niepokojąca informacja dla Polski

Powstanie ewentualnego osobnego budżetu dla strefy euro to niepokojąca informacja dla Polski, wynika z wypowiedzi minister finansów Teresy Czerwińskiej.- Co do szczegółów rozmów to nie mamy większej wiedzy. Nie znamy też żadnych szczegółów, na jakiej zasadzie ten budżet miałby powstać, skąd miałyby pochodzić dochody. Z punktu widzenia Polski to pewna niepokojąca informacja, żeby tworzyć budżet w budżecie. Z wielką uwagą to obserwuję i niepokojem. Wydaje mi się, że jest to niepokojąca tendencja - powiedziała Czerwińska, podczas konferencji prasowej.Według niej projekt taki został zgłoszony i miałby powstać najwcześniej w 2021 r.- Jeśli poznamy więcej szczegółów to będziemy mogli się do tego projektu odnieść - dodała.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: